„A fost uluitor pentru mine”. Fotbalistul de la FCSB care a impresionat cu devotamentul său cu Dinamo, deşi era accidentat

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

FCSB a reușit să se impună în derby-ul cu Dinamo București, disputat pe Arena Națională, cu scorul de 2-0, iar un fotbalist de la campioana României a impresionat prin devotamentul său, chiar dacă era accidentat.

Meme Stoica, oficialul roș-albaștrilor, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Daniel Bîrligea, fotbalist transferat de Gigi Becali în vară, de la rivala CFR Cluj.

Meme Stoica, impresionat de Daniel Bîrligea

FCSB a reușit să se impună cu scorul de 2-0 în derby-ul cu Dinamo București, care s-a disputat pe Arena Națională, în fața a peste 45.000 de spectatori.

Daniel Bîrligea, atacant transferat de Gigi Becali de la rivala CFR Cluj, a deschis scorul în minutul 26, cu o execuție spectaculoasă, iar Alexandru Musi a făcut 2-0 și a închis tabela în minutele de prelungiri.

Meme Stoica, oficialul celor de la FCSB, a vorbit la superlativ despre atacantul care a deschis scorul pe Arena Națională și a dezvăluit că l-a impresionat devotamentul de care acesta a dat dovadă pe parcursul meciului.

„Un câştig imens şi nu neapărat pentru că a marcat un gol senzaţional, ci pentru atitudinea pe care a avut-o pe tot parcursul meciului este Daniel Bîrligea.

Tot timpul ne minunam că joacă doar 60-65 de minute (n.r. la CFR), dar are o capacitate de efort extraordinară. Având nişte probleme medicale la pauză, când a văzut că au căzut alţii, a rămas, a alergat, a făcut pressing permanent. A fost uluitor pentru mine!

Pare genul de fotbalist educat în Italia, care ştie că veni şi rândul lui dacă o să fie serios. Mi se pare că a fost acordat uşor cartonaşul galben (n.r. lui Bîrligea), asta nu înseamnă că am ce să reproşez arbitrajului. Consider că a fost un arbitraj care s-a ridicat chiar peste nivelul meciului”, a declarat Meme Stoica, conform PrimaSport.

FCSB a urcat pe loc de play-off

După victoria cu Dinamo București, FCSB a urcat pe loc de play-off. Campioana României ocupă acum poziția a 5-a a clasamentului, cu un total de 19 puncte. De menționat este că echipa lui Elias Charalambous are și o restanță de disputat, cu FC Botoșani.

De partea cealaltă, „câinii” au picat pe poziția a 7-a, cu un total de 18 puncte.

Pentru campioana României urmează duelul de foc din Scoția, din UEFA Europa League. FCSB va da piept cu Glasgow Rangers, echipa lui Ianis Hagi, într-o partidă programată joi, 24 octombrie 2024.

De menționat este că fiul lui Gică Hagi nu va evolua în această partidă, întrucât nu a fost inclus de club pe lista pentru cupele europene.

Publicat: 22 10. 2024, 13:56