Acționarul lui Dinamo lovit de blestemul propriei presimțiri! Ce a făcut înainte de meciul cu Craiova

Dinamo a fost egalată în minutul 90 de FC U Craiova și a ratat alte două puncte esențiale în lupta pentru salvarea de la retrogradare, după cele cedate dramatic în disputele cu Petrolul (1-1) și Oțelul (0-1).

Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, s-a declarat extrem de mâhnit după ce echipa sa a scăpat printre degete o nouă victorie și a dezvăluit strategia trupei roș-albe în cazul în care aceasta ar fi deschis scorul în Bănie.

Acționarul lui Dinamo lovit de blestemul propriei presimțiri! Ce a făcut înainte de meciul cu FC U Craiova

Dinamo a deschis scorul în prima repriză prin bulgarul Milanov, însă gazdele au egalat nesperat în mintul 90, când Blănuță a marcat cu umărul, după o centrare a lui Baeten.

Oficialul dinamovist susține că strategia era ca echipa să apere rezultatul, dacă ar fi reușit să deschidă scorul, însă acum regretă această decizie.

”Înainte de meci am vorbit cu jucătorii și le-am spus că trebuie să omorâm meciul după primul gol, eram sigur că o să înscriem. Nu mai contează. E foarte greu mental acest play-out pentru toate echipele.

Mă uit la Craiova care are foarte multă calitate, dar care este împietrită cumva. 100% meritam să câștigăm, dar n-am fost în stare să închidem jocul, să-l omorâm. E greu să mai găsești explicații, toată lumea este sub presiune.

E un moment complicat. Nu mă simt nedreptățit. E pur și simplu faptul că trebuia să fim un pic mai agresivi pe ocaziile pe care le-am avut în a doua repriză”, a declarat Andrei Nicolescu, conform Fanatik.

Andrei Nicolescu, contrazis total de antrenorul Zeljko Kopic

Curios este că, după meci, antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, a declarat că strategia sa de la pauză a fost ca echipa să încerce să marcheze și al doilea gol, pentru a sigila victoria.

„Planul nostru era să reușim și al doilea gol, dar nu am vrut să ne mai asumăm riscuri în ultimele 10-15 minute. Toată lumea este dezamăgită, cred că meritam mai mult după evoluția de astăzi”, a spus Kopic la interviurile de după meci.

Publicat: 21 04. 2024, 00:51
Actualizat: 21 04. 2024, 01:00