Adrian Mihalcea este dărâmat după ratarea penalty-ului în minutul 90+14 în Poli Iași – Unirea Slobozia 1-0: „Mi-e greu acum să mă gândesc la următorul meci”

Constantin Toma a ratat un penalty pentru oaspeți în minutul 90+14 din Poli Iași – Unirea Slobozia 1-0, iar Adrian Mihalcea recunoaște că momentul l-a dărâmat.

Finalul meciului dintre Poli Iași și Unirea Slobozia a fost unul nebun, cu un gol anulat oaspeților și un penalty ratat de echipa vizitatoare.

Adrian Mihalcea nu se poate gândi la următorul meci, după ce elevii lui au ratat un penalty în minutul 90+14 din Poli Iași – Unirea Slobozia 1-0

Formația pregătită de Emil Săndoi a deschis scorul în minutul 24, prin Andrei Gheorghiţă, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Alin Roman.

Unirea Slobozia a marcat în minutul 90+1, dar golul lui Filip Ilie a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 90+14, oaspeții au beneficiat de un penalty, pentru un henț, însă Jesus Fernandez a respins mingea șutată de Constantin Toma. La final, antrenorul echipei din Slobozia, Adrian Mihalcea, a recunoscut că este dărâmat.

„Sunt antrenorul unei echipe de SuperLigă și asta este foarte plăcut. Am trecut prin astfel de situații și ca jucător. Am crezut până la final.

Cu puțin noroc am fi reușit să plecăm neînvinși, așa că nu e niciun capăt de țară. Luptăm în continuare. Ne știm condiția. Diferența față de celelalte echipe e mică și vom trage în continuare să ieșim din această zonă.

Sunt stări și stări. Le gestionăm mai vizibil sau nu. Unii trăiesc mai intens partidele. La fotbal nu cred că are rost să vorbim de divinitate. Este doar o execuție, un moment. Dacă eram mai inspirat, poate alegeam pe altcineva să bată penalty-ul, dar nu a fost cazul.

Au fost pe teren două echipe bine organizate. Cei de la Iași au fost mult mai agresivi și mult mai direcți pe poartă, mai ales în prima repriză. În a doua repriză noi am dominat. Am avut încă un gol anulat de VAR. Este pentru a șasea oară când se dă o decizie împotriva noastră, de când a început SuperLiga.

Am avut și acel penalty… Poate meritam un egal. Nu a fost să fie. Mi-e greu acum să mă gândesc la următorul meci, dar va fi extrem de dificil, ca și cele de până acum.

Jucăm iarăși în deplasare. Astăzi am mai pierdut un jucător, după ce că eram puțini. Eu nu le pun jucătorilor niciun fel de presiune și nici astăzi nu le-am pus. Poate sunt momente când au și ei nevoie de mai multă liniște”, a transmis fostul atacant, potrivit Digi Sport.

Publicat: 21 10. 2024, 22:05