Alertă la Universitatea Craiova: Alex Mitriță s-a accidentat după numai 13 minute și a fost înlocuit de urgență! Ce au făcut oltenii în primul amical din Austria, împotriva echipei lui Vlad Dragomir și Adrian Rus

Ionut Alexandru Mitrita reactioneaza in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Universitatea Craiova, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, luni 17 iulie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În primul amical din cadrul stagiului de pregătire din Austria, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-1 de formaţia cipriotă FC Pafos. Dar nu eşecul a fost neapărat îngrijorător pentru olteni, ci faptul că Alexandru Mitriţă s-a accidentat în minutul 13, după ce a fost lovit la spate de un adversar într-un duel pentru minge.

Vedeta „Ştiinţei” a primit îngrijiri medicale şi ieşit de pe teren, pentru a nu risca probleme mai grave.

Alex Mitriță s-a accidentat în amicalul Universitatea Craiova – Pafos

Elvir Koljic a deschis scorul în minutul 6, după o fază creată de Vlădoiu şi Creţu. Ciprioţii au egalat în minutul 12, când Pedro Henrique a trimis spectaculos la vinclu de la 16 metri.

Twumasi a reuşit golul victoriei lui Pafos, cu un şut din afara careului, în minutul 81, învingându-l pe Silviu Lung junior.

Costaricanul Carlos Mora a debutat pentru olteni pe final de meci, după transferul de la Alajuelense.

Universitatea Craiova în prima repriză: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Bușe, Benga – Crețu, Petculescu – Bană, Mitriță (16 Houri), Ivan – Koljic.

Universitatea Craiova în repriza a doua: Silviu Lung jr. – Gașpăr, Crețu (60 Zajkov), Badelj, Ndong – Căpățână, Lăpădătescu – D. Barbu, Houri (79 Ninaci), Danciu – Markovic (69 Mora).

La Pafos a jucat Vlad Dragomir

Formaţia cipriotă Pafos îi are în lot pe jucătorii români Adrian Rus şi Vlad Dragomir. Primul nu se află însă în stagiul de pregătire cu echipa din Insula Afroditei, deoarece participă cu naţionala României la EURO 2024.

Pafos a terminat campionatul pe locul 5, dar a câştigat Cupa Ciprului, după 3-0 în finala cu Omonia Nicosia, unul dintre goluri fiind marcat de Vlad Dragomir. FC Pafos are un lot ticsit de străini, în special brazilieni, evaluat la 22,1 milioane de euro, antrenat de spaniolul Juan Carlos Carcedo.

FC Pafos a început cu: Neofytos – Melluso, Kvida, Goldar, Bruno Felipe, Jairo, Jair, Valakari, Dalligna, Pedro Henrique, Joao Pedro Araujo Correia. Au intrat pe parcurs: Greis, Glebs, Monteiro, Pileas, Ioannou, Demetris, Platon, Tankovic, Evzona, Twumasi, Vlad Dragomir, Kalotas.

Universitatea Craiova mai are încă patru amicale în Austria

De la începutul acestei săptămâni, Universitatea Craiova se află într-un stagiu de pregătire în Austria, la Neustift im Stubaital, unde va rămâne până pe 1 iulie.

Echipa din Bănie mai disputa patru meciuri de verificare.

Luni, 24 iunie, „Ştiinţa” va evolua contra echipei poloneze Legia Varşovia, formaţie cu care oltenii au mai disputat un amical în 2019, tot în Austria, încheiat 3-3.

Pe 26 iunie, Universitatea Craiova va întâlni o altă echipă poloneză, vicecampioana Slask Wroclaw. Pe 29 iunie, Universitatea Craiova va întâlni campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad. Pe 30 iunie, în ultimul amical din Austria, Ştiinţa va evolua contra lui FK Jablonec, la care a jucat acum câţiva ani şi Bogdan Vătăjelu.

Publicat: 23 06. 2024, 22:17