Alex Băluță dă verdictul despre noile transferuri ale lui FCSB! A avut nevoie de un singur meci pentru asta

Viorel Lica si Alexandru Mihail Baluță in meciul dintre FCSB si Corvinul Hunedoara, Supercupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din Bucuresti, joi 4 iulie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a câștigat primul meci din noul sezon, iar Alex Băluță a dat verdictul despre noile transferuri ale roș-albaștrilor.

Formația antrenată de Elias Charalambous a început în forță noul sezon, cu o victorie în Supercupă în fața Corvinului Hunedoara, 3-0. Roș-albaștrii au dominat clar meciul și rând pe rând și-au făcut apariția în teren noile transferuri despre care Alex Băluță a precizat că au adus un plus de valoare echipei.

Alex Băluță, despre noile transferuri de la FCSB: „E un câștig pentru noi”

FCSB a început sezonul fără patru jucători de bază din sezonul trecut. Florinel Coman, Darius Olaru, Adrian Șut și Ștefan Târnovanu abia au revenit de la EURO 2024, dar au fost înlocuiți cu succes de noile transferuri făcute de roș-albaștri în această perioadă de mercato. Marius Ștefănescu a debutat cu gol la FCSB, iar în repriza secundă au intrat pe teren și din jucătorii aduși în această vară: Daniel Popa, Malcom Edjouma (revenit după împrumut) și Alex Musi (revenit după împrumut). David Kiki, adus liber de contract de la Farul a fost doar rezervă.

Alex Mitriță, integralist în meciul cu Corvinul, a declarat la finalul meciului că numeric echipa stă mai bine decât sezonul trecut, reușind să acopere acum toate pozițiile, iar noii veniți sunt un câștig pentru roș-albaștri.

„E o bucurie imensă. E un trofeu important pentru noi, nu a fost un meci ușor. Ne-au pus probleme în prima repriză, trebuie să luăm lucrurile bune din acest meci. Trebuie să dăm ce avem mai bun în Champions League, să punem în practică ce am făcut în cantonament. Așa zic și eu. Numeric stăm mult mai bine decât anul trecut. Am reușit să aducem jucători pe toate pozițiile. Sunt dubluri pe toate pozițiile și asta e un câștig pentru noi”, a declarat Alex Băluță.

FCSB, primul trofeu cucerit în noul sezon

Roș-albaștrii au cucerit Supercupa României, după 11 ani, la capătul unui meci pe care l-au dominat în fața divizionarei secunde Corvinul Hunedoara. David Miculescu a deschis scorul în prima repriză. În partea secundă, Marius Ștefănescu și Luis Phelipe au majorat avantajul campioanei Superligii.

Pentru formația antrenată de Elias Charalambous urmează duelul din primul tur preliminar al Ligii Campionilor, unde va întâlni campioana din San Marino, Virtus.

Publicat: 04 07. 2024, 22:58
Actualizat: 04 07. 2024, 22:59