Andrea Compagno l-a scos din minți pe Gigi Becali! Motivul pentru care l-a înlocuit la pauza meciului Farul Constanța – FCSB

Fotbalistii stelisti David Raul Miculescu, Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte si Andrea Compagno in zid la meciul de fotbal dintre FCSB si Universitatea Craiova, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din Bucuresti, sambata 2 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrea Compagno, atacantul italian în vârstă de 27 de ani de la FCSB, a fost titularizat în meciul cu Farul Constanța, însă a fost scos de pe teren la pauză.

Meciul dintre Farul Constanța și FCSB s-a disputat duminică seară, la Ovidiu, în cadrul etapei a noua din Superliga și s-a încheiat cu victoria la limită a roș-albaștrilor, scor 1-0, după golul marcat de către Darius Olaru, din penalty, în minutul 57.

La pauza acestei partide, FCSB a efectuat două schimbări: au intrat David Miculescu și Damjan Djokovic și au ieșit Andrea Compagno, respectiv Ovidiu Popescu.

În prelungirile primei reprize, Andrea Compagno a reușit să înscrie, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Italianul se afla în poziție neregulamentară evidentă și, cel mai probabil, acest lucru l-a deranjat pe patronul Gigi Becali.

Darius Olaru l-a răzbunat pe colegul său, în minutul 57, când a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri obținută de către Adrian Șut, după ce acesta a fost faultat în careu de către Tudor Băluță.

Echipele de start în Farul Constanța – FCSB:

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Budescu
REZERVE: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru (cpt.) – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic
ANTRENOR: Elias Charalambous

STADION: „Academia Gheorghe Hagi”
ARBITRU: Sebastian Colțescu / A1: Radu Ghinguleac; A2: Daniel Mitruţi
ARBITRU VAR: Marcel Bîrsan; ARBITRU AVAR: Mariana Trandafir

Publicat: 17 09. 2023, 23:11
Actualizat: 17 09. 2023, 23:45