Andrei Borza, jucătorul apreciat de Gigi Becali și certat recent de Gică Hagi, a deblocat meciul Sepsi Sf. Gheorghe – Farul Constanța cu al treilea său gol din acest sezon! | VIDEO

Andrei Borza a deblocat meciul dintre Sepsi Sf. Gheorghe și Farul Constanța, din etapa a șasea a play-off-ului Superligii, cu golul său marcat în minutul 73.

După un șut ratat de Louis Munteanu, care a trimis slab în diagonală cu piciorul drept, mingea a ajuns pe a doua bară, unde a apărut, fără marcaj, Andrei Borza, care a marcat simplu din circa 4 metri cu un șut cu piciorul stâng. (FAZA ACESTUI GOL POATE FI VĂZUTĂ AICI).

Imediat după acest moment, Gică Hagi l-a înlocuit pe Borza cu Dragoș Nedelcu. A fost al treilea gol marcat de fundașul stânga de doar 17 ani în acest sezon de Superliga, și primul reușit în play-off. Anterior, el a punctat în meciurile din sezonul regulat cu FC U Craiova și FCSB, ambele jucate în deplasare. De asemenea, el a reușit în actuala stagiune să ofere și două pase decisive, ambele venite tot în sezonul regulat.

Andrei Borza a ajuns în atenția opiniei publice după ce a marcat acel gol superb în prelungirile meciului cu FCSB de pe Arena Națională, gol ce a adus atunci victoria echipei sale după un final de infarct.

Tânărul fundaș stânga a intrat recent în atenția lui Gigi Becali

Ulterior, el a ajuns în atenția lui Gigi Becali, care a spus în mod public faptul că l-ar dori la FCSB, dar nu îndrăznește să facă o ofertă pentru el, întrucât este convins că Gică Hagi nu ar accepta să îl cedeze în acest moment.

De asemenea, tânărul Borza a mai fost în centrul atenției recent, la meciul din play-off cu FCSB, disputat tot pe Arena Națională, pierdut de Farul cu scorul de 2-1, atunci când a fost certat foarte tare de Gică Hagi în momentul în care a fost înlocuit și a părut extrem de afectat de acest lucru, având chiar și lacrimi în ochi.

Publicat: 29 04. 2023, 23:34
Actualizat: 29 04. 2023, 23:50