Andrei Prepeliță, un car de nervi la pauza meciului Poli Iași – Gloria Buzău 1-2: „Am avut un discurs mai dur!”

Andrei Prepeliță, un car de nervi la pauza meciului Poli Iași - Gloria Buzău 1-2: „Am avut un discurs mai dur!”

Andrei Prepeliță a dezvăluit că a fost un car de nervi la pauza meciului și că și-a certat elevii în vestiar din cauza jocului pe care l-au prestat în primele 45 de minute.

Poli Iași și Gloria Buzău s-au întâlnit în a treia etapă a noului sezon de Superliga României, într-o partidă încheiată cu scorul de 1-2.

Gloria Buzău a început timid meciul de pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou, iar Poli Iași a reușit să deschidă scorul în minutul 29 al partidei, prin Alin Roman, în urma unei lovituri libere. Tot decarul ieșenilor a fost protagonistul unei alte faze importante, în minutul 45+6, când a ratat o lovitură de la 11 metri. Gloria Buzău a egalat chiar înainte de pauză, în minutul 45+12, dar acest lucru nu l-a mulțumit pe antrenorul Andrei Prepeliță. Acesta a dezvăluit că a fost un car de nervi după prima repriză, fiind nemulțumit de atitudinea jucătorilor.

„Nici în prima repriză Iașul nu ne-a pus probleme, dar puteam pierde meciul din cauza unor greșeli. Am avut două momente gestionate greșit. A fost un gol venit din nimic și o altă fază în care s-a dat penalty. Așa puteam pierde meciul. Am avut și noroc cu acel gol marcat în ultimul minut, iar la pauză am avut un discurs mai dur pentru că nu îmi plac fotbaliștii care se complac. Îmi doresc să câștigăm meciurile, trebuie să arătăm ca în a doua repriză.

Am jucat, am marcat, am avut ocazii. În faza de apărare am câștigat duelurile, am avut o echipă scurtă. A doua repriză a fost ok. Suntem o echipă nou promovată, dar dacă le adun meciurile în Liga 1, sunt jucători cu experiență. Poate sunt și care au jucat mai puțin în prima ligă, dar trebuie să scăpăm de teamă. Se putea întâmpla orice astăzi, așa e când nu gestionezi momentele bine. Cele trei puncte sunt importante, muncim, avem mulți jucători noi, care nu sunt la nivelul fizic dorit”, a declarat Andrei Prepeliță, la finalul partidei din Copou.

Eroul Buzăului, impresionat de nivelul fotbalului din România

Ricardo Matos a fost eroul celor de la Gloria Buzău în partida de la Iași. Portughezul, care a ajuns în această vară sub comanda lui Andrei Prepeliță, a marcat ambele goluri ale echipei oaspete, primul dintre ele fiind cu adevărat superb.

„Am încercat să dăm totul pentru victorie, mă simt foarte bine aici, la Buzău. Sunt surprins de ce am găsit în România, sunt echipe bune cu jucători foarte buni, competiția e una puternică. Nu știm unde vom fi la finalul sezonului, trebuie să o luăm meci cu meci, să încercăm să dăm totul”, a declarat Ricardo Matos, la finalul partidei de la Iași.