Argentinianul Julian Marchioni, din nou pe teren după două luni de pauză. Meci special și pentru Emil Săndoi, ajuns la 200 de prezențe ca antrenor în prima ligă

Meciul cu UTA Arad a avut o însemnătate aparte nu doar pentru antrenorul Emil Săndoi, ci și pentru unul dintre fotbaliștii importanți ai Politehnicii Iași.

Dacă tehnicianul de 59 de ani a bifat meciul cu numărul 200 pe banca unei echipe în prima ligă, fotbalistul argentinian Julian Marchioni a revenit pe teren după o pauză lungă, de două luni.

Argentinianul Julian Marchioni a revenit pe teren la două luni după ce a suferit o hemoragie digestivă puternică

Ieșit din circuit din finalul lunii iulie, când a suferit o puternică hemoragie digestivă, mijlocașul Julian Marchioni, 31 de ani, a bifat primele minute la Poli Iași după 7 etape. În partida cu UTA, fotbalistul sud-american a fost trimis în teren de antrenorul Emil Săndoi în minutul 82, în locul lui Robert Miskovic.

Marchioni a suferit un ulcer gastric înainte de meciul cu Gloria Buzău, din etapa a 3-a și timp de câteva zile a stat internat chiar și la Terapie Intensivă.

Fotbalistul Iașiului a stat internat la Terapie Intensivă

La scurt timp după internarea în spital, asistentul medical al Politehnicii Iași, Andrei Gâdea, declara că fotbalistul argentinian a slăbit șase kilograme în câteva zile după hemoragia digestivă suferită.

„Julian a avut o intervenție stomatologică și ulcerul i s-a declanșat din cauza unor antiinflamatoare. A avut o reacție alergică și s-a produs o mică leziune la nivelul stomacului, a avut un ulcer gastric, iar în urma ulcerului a apărut și o sângerare.

A fost un moment mai delicat, dar ne bucurăm că a trecut bine și acum se recuperează. Important este că este sănătos. Julian a stat o săptămână în Spitalul Sf. Spiridon din Iași, prima dată a stat pe secția Terapie Intensivă, patru zile, după care a fost transferat la Gastroenterologie.

Acum este bine, vedem că organismul reacționează bine și asta ne dă încredere. El are nevoie să se refacă, mucoasa gastrică deja nu mai produce sângerare după ce a ieșit din spital. E clar că mai devreme de o lună nu va putea reveni. Prima dată vorbim despre antrenament individualizat în sală, pentru a pune masă musculară, întrucât a pierdut foarte mult tonus muscular. A pierdut cam 6 kilograme, a avut o perioadă în care a fost alimentat prin perfuzii”, declara Andrei Gâdea pentru ProSport.

Emil Săndoi, meciul 200 ca antrenor în prima ligă

Revenit recent pe banca unei echipe de club după doi ani de absență, Emil Săndoi a bifat, la Arad, meciul cu numărul 200 ca antrenor în Liga I. Și și-a încununat jubileu cu un rezultat pozitiv, o remiză albă pe terenul UTA-ei.

„Poate aș fi avut mai multe meciuri în prima ligă, dar în primul mandat am avut vreo șapte ani la echipa națională de tineret, am avut și o mică pauză, am antrenat și prin Liga a 2-a. Dar nu pot să spun că a fost un meci special pentru mine, pentru că toate sunt speciale”, a declarat Emil Săndoi.

Poli Iași a remizat luni, la Arad, cu UTA, scor 0-0, în penultimul meci al etapei a 10-a a SuperLigii. După acest rezultat, Poli ocupă locul 12 în prima ligă, cu 11 puncte.

Publicat: 24 09. 2024, 13:07