Atac în haită! Petrolul câștigă fără emoții cu Poli Iași, după un meci pe care l-a dominat copios și urcă pe locul 2 în SuperLigă. Gest huliganic al atacantului Kamberi, de la Poli Iași

Sursa foto: Sport Pictures

Petrolul își continuă parcursul fără greșeală pe teren propriu și după penultima etapă din turul sezonului regulat. Victorie fără dubii în fața ”autobazei” Iașiului, scor 3-1 (1-1), iar ”lupii” lui Mehmet Topal urcă pe 2 în SuperLigă. Deși Poli a condus, doar cinci minute, ce-i drept, problema echipei învingătoare nu s-a pus în niciun moment.

Asta pentru că Petrolul a dominat copios pe toată durata partidei, a avut o posesie zdrobitoare și a fost singura preocupată de fotbal. Iașiul, care a jucat în inferioritate numerică din minutul 38, a venit la Ploiești chitită doar să apere egalul din start, iar tactica de a băga autobaza în poartă tot meciul s-a dovedit a fi falimentară pentru echipa lui Săndoi.

Bordeianu lovește din nou

Iașiul anunța prin vocea lui Emil Săndoi că vine la victorie la Ploiești, dar nu a demonstrat asta și pe teren. Înghesuită în propriul careu de multe ori de avântul ofensiv al ”lupilor”, echipa ieșeană a trecut rareori de centrul terenului, iar când a făcut-o nu a știut să lege 2-3 pase. Petrolul, cu un trident ofensiv Grozav – Mihnea Rădulescu – Tudorie în mare poftă de joc, a profitat de lentoarea moldovenilor, dar mai ales de lipsa lor de curaj și a căutat poarta adversă în permanență.

Contrar cursului jocului, Poli a deschis scorul la una din puținele apariții în terenul advers. Și la primul șut pe poartă. La o lovitură liberă de la 25 de metri, Alin Roman a mișcat scurt pentru Mihai Bordeianu, iar golgheterul surpriză al Iașiului, ajuns la a cincea reușită stagională, a șutat puternic, pe jos, surprizându-l pe Zima.

Poli s-a băgat în tranșee după golul marcat, iar Petrolul a început asediul, reușind rapid egalarea, prin Gicu Grozav. Jesus Fernandez a ieșit prost pe o centrare din corner, iar Grozav a înscris cu capul, de la bara a doua.

Gest huliganic al lui Florian Kamberi, eliminat pentru un pumn în figura lui Huja

Petrolul a căutat să stea sus, iar misiunea gazdelor a fost ușurată de gestul huliganic al atacantului albanez Florian Kamberi, care și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

În minutul 38, la un duel cu Huja în careul ploieștean, Kamberi i-a aplicat un pumn subtil oponentului, iar gestul său de mahala a fost sancționat cu eliminare directă de către arbitrul Vădana, după consultarea VAR.

Inițial, „centralul” le-a arătat galben ambilor jucători implicați în fază, însă a revenit și l-a eliminat pe atacantul Iașiului după ce a văzut imaginile pe monitor. Un gest inconștient al lui Kamberi, atacant care nu a marcat decât un gol în 14 etape pentru Poli Iași!

Doar Petrolul a fost pe teren în repriza a doua. Emil Săndoi a schimbat târziu, mult prea târziu

La cabine s-a intrat pe picior de egalitate, 1-1, deși pe teren a fost o singură echipă, cea a Petrolului. Iar în repriza secundă lucrurile au stat la fel. Poli a continuat să stea cu autobuzul în poartă, Petrolul a jucat fotbal, iar insistența i-a răsplătit pe elevii lui Mehmet Topal.

În minutul 53, Tudorie și-a adus echipa în avantaj, după ce a reluat în plasă de pe linia porții o minge bâlbâită de fundașii adverși, după ce Jesus Fernandez reușise să respingă un șut al lui Mihnea Rădulescu.

Dumitriu a fost și el aproape de gol, în minutul 65, dar Jesus Fernandez a scos de sub transversală, același goal-keeper al moldovenilor salvând și la șutul lui Rădulescu (74).

Tactica inexplicabilă a lui Emil Săndoi

Surprinzător, Iașiul nu a jucat nimic nici la 1-2. Dar nici nu a primit vreun semn de pe bancă, de la Emil Săndoi, care a întârziat nejustificat să schimbe. A făcut-o abia pe final, în minutul 87, când a scos un fundaș (Atanaskoski) și l-a trimis pe renegatul Harrison.

Au marcat însă tot ploieștenii, prin Mario Bratu (88), la șase minute după ce intrat în teren. Ricardinho a centrat perfect din banda dreaptă, Cătălin Itu a ratat intervenția, iar Mario Bratu a înscris de la bara a doua, închizând tabela la 3-1.

Deznodământ just, ba chiar blând după cum au decurs ostilitățile în teren, la finalul unui joc în care doar o echipă a fost preocupată de fotbal.

Petrolul acumulează 22 de puncte și urcă surprinzător pe locul 2 în clasamentul intermediar, în timp ce Iașiul, care a fost pentru cinci minute pe locul 4 (!), după golul marcat de Bordeianu, rămâne cu 17 puncte și coboară pe locul 10.

În ultima etapă a turului, Petrolul va juca la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi, iar Poli va întâlni Oțelul pe teren propriu.

Publicat: 26 10. 2024, 21:46