Basarab Panduru, verdict dur după Dinamo – FCSB 0-2

SURSA FOTO: SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Duminică seară, 20 octombrie 2024, derby-ul Dinamo – FCSB s-a decis cu o victorie a roș-albaștrilor, scor 2-0, mulțumită unor goluri înscrise de Daniel Bîrligea (24 de ani) și Alexandru Musi (20).

Din nefericire pentru suporterii echipei gazdă, Dinamo nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor în duelul din etapa 13 și elevii lui Zeljko Kopic și-au creat foarte puține ocazii de a marca.

„Dinamo nu este slabă, dar în seara asta a fost!”. Basarab Panduru, după ce „câinii” au cedat în fața rivalei FCSB

Duminică, în etapa 13 din Superliga, Dinamo nu a mai izbutit să arate forma bună din debutul sezonului 2024 – 2025 și a sfârșit prin a fi învinsă de rivala de moarte, FCSB, scor 0-2 pe Arena Națională.

Înaintea acestui joc, „câinii” aveau cea mai periculoasă ofensivă din campionat, cu 21 de goluri înscrise în 12 partide. Însă, la derby-ul cu FCSB, atacanții lui Dinamo au șomat și Ștefan Târnovanu aproape că nu a avut ce apăra. Ce-i drept, nici FCSB nu și-a creat foarte multe ocazii de a înscrie, însă a dat dovadă de mult mai multă luciditate în jumătatea adversă și atunci când a avut oportunitatea a punctat. Golurile care au făcut diferența pe tabelă au fost înscrise de Daniel Bîrligea, în minutul 24, și Alexandru Musi, în minutul 90+3.

Imediat după fluierul final al disputei de pe Arena Națională, Basarab Panduru a încercat să tragă câteva concluzii în direct, la TV, și nu a ezitat să o taxeze pe Dinamo pentru nivelul de joc arătat:

Dinamo nu este slabă, dar în seara asta a fost. Mult sub ce credeam noi. Tot meciul nu reuşeşti să dai un şut pe poartă. În minutul 86, era 2-0 pentru FCSB la şuturi pe poartă. FCSB a gestionat bine rezultatul”, a declarat Basarab Panduri, fost mijlocaș la Steaua București și actual analist TV, la Prima Sport.

Cristi Pulhac, dezamăgit și el de prestația favoriților

Aflat în același studio TV cu Basarab Panduru, Cristi Pulhac, fost căpitan la Dinamo București, s-a declarat la rândul său dezamăgit de evoluția pe care au avut-o elevii lui Zeljko Kopic:

Meciul ăsta pare că a şters cu buretele tot ce au făcut până acum. Nu am văzut nimic. FCSB nu a avut foarte multe ocazii. A fost un meci sărac în coazii. Politic nici nu ştiu dacă a atins mingea de câteva ori. Singurul pe care pot să îl remarc este Gnahore”, a punctat Pulhac, potrivit aceleiași surse.

În urma înfrângerii pe care a încasat-o în derby, Dinamo a părăsit și locurile de play-off din Superliga României. „Câinii” sunt pe poziția a 7-a în clasament, cu 18 puncte. Imediat deasupra sunt Petrolul, FCSB, Oțelul și CFR Cluj, toate cu câte 19 puncte. Însă, FCSB, Oțelul și CFR au câte un meci mai puțin disputat față de Dinamo.

Publicat: 21 10. 2024, 08:58