Bogdan Andone a fost eliminat în FC Botoșani – Oțelul Galați 2-3, apoi a fost un car de nervi la interviuri și a explodat în direct: „Suntem proștii campionatului? Vreau să primesc un răspuns”

Bogdan Andone a fost eliminat în FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3, apoi a fost un car de nervi la interviuri și a explodat în direct: „Suntem proștii campionatului? Vreau să primesc un răspuns”

Antrenorul Bogdan Andone, eliminat în minutul 84 din FC Botoșani – Oțelul Galați 2-3, a fost un car de nervi la interviuri și a explodat în direct.

FC Botoșani a fost învinsă acasă de Oțelul Galați cu 2-3, la capătul unui meci cu două întoarceri de rezultat și o elminare, a lui Bogdan Andone.

Bogdan Andone a explodat în direct, după ce a fost eliminat în FC Botoșani – Oțelul Galați 2-3

FC Botoșani a fost învinsă pe teren propriu de Oțelul, cu 2-3, în prima etapă din Superligă, după un meci nebun, cu două întoarceri de rezultat și un eliminat. Cel care a primit cartonaș roșu este Bogdan Andone, antrenorul gazdelor.

„Această brigadă a fost total depășită de intensitatea jocului. Trebuia trimis un arbitru cu personalitate și cu experință. Am jucat astăzi. E luni seară, peste trei zile vom juca la Iași. Vreau să primesc și eu un răspuns.

De ce FC Botoșani? De ce adversarii au încă 2 zile în plus pe această caniculă? Nu cred că o să ne putem reface fizic și mental. Vreau și eu un răspuns. De ce FC Botoșani? Suntem proștii campionatului? Anul trecut, da. Toate lucrurile ne-au ajutat să rămânem în liga 1.

La Botoșani n-avem aeroport. Facem 9-15 ore pe drum. Așa, investițiile domnului Iftime sunt în van. Pentru că sunt cheltuieli exagerate și nu își merită banii”, a declarat Bogdan Andone.

Bogdan Andone a primit cartonaș roșu după ce a urlat la arbitrul de centru

Tehnicianul a fost eliminat cu șase minute înainte de final. La o fază de joc la margineea careului oaspeților, Bodișteanu a fost trântit la pământ, dar arbitrul de centru Cristian Moldoveanu, debutant în prima divizie, nu a dat fault.

Bogdan Andone și-a ieșit din fire, a început să urle la central, după care a primit cartonaș roșu pentru proteste. Dar circul nu s-a terminat aici. Tehnicianul a continuat să țipe la arbitrul de rezervă, care tocmai anunța o schimbare de jucător, și cu greu s-a îndurat să părăsească terenul, traversând suprafața de joc agale, de parcă era la promenadă.

Oțelul este pe primul loc al clasamentului, alături de CFR Cluj

Oțelul a deschis scorul în meciul de la Botoșani prin Alexandru Pop, în minutul 6, după o pasă de la Maciel. Egalarea a venit în minutul 33, Friday Adams trecându-și și el numele pe lista marcatorilor.

Gazdele au trecut la conducere în minutul 56, datorită reușlitei lui Mailat. Același jucător a avut o imensă ocazie câteva zeci de secunde mai târziu, dar a șutat pe lângă poartă din interiorul careului mare.

Iar cum ocaziile se răzbună cam de fiecare dată, Oțelujl a marcat de două ori, în minutele 65 și 68, prin același Zivulic, de fiecare dată cu capul, după două cornere.

S-a terminat 3-2 pentru Oțelul, care a urcat pe primul loc în clasament, alături de CFR Cluj, ambele având același golaveraj. Tot trei puncte au și Unirea Urziceni și Sepsi, după victoriile cu 1-0 în fața Farului, respectiv, a lui Poli Iași.

Publicat: 15 07. 2024, 21:37
Actualizat: 15 07. 2024, 21:48