Câtă neșansă pentru Daniel Bîrligea! A dat gol în Sepsi – FCSB, dar VAR a anulat reușita pentru că Dawa a fost în ofsaid

SURSĂ Sportpictures

Daniel Bîrligea a fost introdus în teren la pauza meciului dintre FCSB și Sepsi Sf. Gheorghe și a reușit să marcheze în minutul 67, dar șansa nu a fost de partea lui.

Reușita atacantului transferat în vară de la CFR Cluj a fost anulată în urma intervenției VAR, pentru că Joyskim Dawa se afla în poziție de ofsaid.

Daniel Bîrligea marchează dar reușita este anulată

Daniel Bîrligea, fotbalist pe care Gigi Becali l-a transferat în această vară, de la CFR Cluj, a fost introdus în teren la pauza meciului dintre FCSB și Sepsi Sf. Gheorghe. Atacantul a reușit să iasă foarte repede în evidență și în minutul 67 a reușit să marcheze, dar șansa nu a fost de partea lui.

Reușita jucătorului pentru care Gigi Becali a plătit aproximativ două milioane de euro a fost anulată în urma intervenției VAR, pentru că Joyskim Dawa se afla în poziție de ofsaid.

În minutul 67, FCSB a beneficiat de o lovitură liberă. Mingea a fost centrată în careul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, iar Dawa a sărit la cap. În acel moment, un jucător al covăsnenilor a reușit să respingă mingea, care a ajuns din nou în careu, fiind deviată în poartă de Daniel Bîrligea. Balonul a fost lăsat să treacă de Mino Sota, iar portarul Niczuly a avut o reacție târzie și nu a mai putut evita golul.

Jucătorii celor de la FCSB nu au apucat să se bucure prea mult de această reușită. VAR a intervenit și a stabilit că scorul de pe tabela de marcaj trebuie să rămână 0-1 pentru că Joyskim Dawa, care a sărit la cap și a influențat respingerea unui fotbalist de la Sepsi, chiar dacă nu a atins mingea, era în ofsaid.

Astfel, reușita lui Daniel Bîrligea a fost anulată, iar atacantul rămâne cu un singur gol marcat în tricoul celor de la FCSB; în partida cu RFS, din UEFA Europa League.

Publicat: 29 09. 2024, 23:14