Ce spune Adrian Mazilu despre faptul că Brighton vrea să îl cedeze înainte să apuce să joace vreun minut în Premier League: „Ei vor decide în iarnă”

Fotbalistii constanteni Damien Dussaut si Dragos Ionut Nedelcu se bucura dupa un gol marcat alaturi de Adrian Mazilu in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Mazilu (18 ani), fotbalistul vândut de Farul Constanța la Brighton, a vorbit despre posibilitatea ca formația din Anglia să îl cedeze înainte să apuce să joace vreun minut în Premier League.

După ce avocatul sportiv Cristian Cernodolea a dezvăluit că Brighton nu îl va ține la echipă pe Adrian Mazilu, iar acesta o să fie cedat sub formă de împrumut în perioada de pauză din iarnă, fotbalistul în vârstă de 18 ani a reacționat.

Adrian Mazilu susține că nu are nicio informație în legătură cu ce decizie vor lua englezii în iarnă, atunci când trebuie să se prezinte la Brighton, însă este încrezător.

Fotbalistul lui Gică Hagi a vorbit și despre partida câștigată de Farul Constanța cu Dinamo, scor 2-0, în etapa a 10-a din Superliga și a dezvăluit ce i-a transmis „Regele”.

„Este foarte bine că am câștigat acest meci. Ne-am motivat foarte bine pentru această luptă. A fost un teren greu, dar ne-am adaptat. Noi ne-am făcut treaba, am muncit foarte bine în 90 de minute, chiar și în 10 oameni. S-a văzut asta pe teren.

Trebuie să mai dau și pase, chiar dacă sunt atacant. Mister mi-a zis că îmi lipsește ultima pasă și m-am ambiționat. Trebuie să revenim în cărți și să facem meciuri bune în continuare. Încă mai avem de crescut, o să avem meciuri mult mai bune.

Nu știu ce se va întâmpla acolo (n.r. la Brighton). O să merg acolo și o să văd în iarnă ce se va întâmpla. Ca să joc acolo trebuie să am evoluții bune aici”, a spus Adrian Mazilu la finalul meciului Dinamo – Farul 0-2.

Echipele de start de la Dinamo – Farul Constanța:

Dinamo: Golubovic – Lucas, Bena, Homawoo – De Moura, Cr. Costin, Larrucea, N. Roșu, Amzăr – Ghezali, D. Politic
Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Gregorio, Țîră, D. Iglesias, Bordușanu, A. Bani, Patrice, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie Artean, Kiki – T. Băluță, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Dussaut, M. Popescu, G. Marins, N. Popescu, Vînă, Grygoryan, Rivaldinho, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Arcul de Triumf”
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Andrei Constantinescu; A2: Stelian Slabu