Ce spune Legea 5, încălcată de Sebastian Colțescu la UTA – Rapid 1-1. Gafa arbitrului, evidentă la citirea paragrafului

Brigada de arbitri formată din Sebastian Colțescu, Daniel Mitruți, Adrian Popescu, Arbitrul de rezerva Octavian Șovre alături de căpitanii Alexandru Constantin Benga și Christopher Braun la startul meciului de fotbal dintre UTA Arad si FC Rapid 1923, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Francisc Neuman din Arad, sâmbătă 13 iulie 2024. © FOTO: Leczki JOZSI/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Johana Omondi a înscris în minutul 89, dar după intervenția VAR nu s-a validat golul de 2-1 pentru UTA.

Reușita din partida UTA – Rapid, scor final 1-1, a fost anulată de centralul Sebastian Colțescu pentru un fault în atac produs înainte de marcarea golului.

Legea 5 nu-i dă dreptate lui Sebastian Colțescu

Marea problemă derivă din faptul că jocul s-a reluat după validarea golului, fiind anulat la intervenția unuia din asistenți. Atenționat de VAR, Sebi Colțescu a dat de înțeles că nu i-a mers casca.

Nici arbitrul de rezerv[ Horia Mladinovici n-a intrat în teren să-i atragă atenția lui Sebi Colțescu.

Iată ce spune Legea 5 din regulament:

Gafa lui Colțescu este că a reluat partida cu fluierul și că a întors decizia abia după 13 secunde de joc disputat, ceea ce este neregulamentar.

„Rușine, rușine, rușine” s-a strigat din tribune, iar meciul s-a terminat 1-1 în loc de 2-1. Totul, într-un vacarm imens al fanilor și într-un cor de huiduieli.

Mircea Rednic, supărat pe toată lumea

La finalul partidei, antrenorul de la UTA a fost foarte nervos, certându-se cu toată lumea.

A început bine. Ținând cont că am făcut o repriză bună, a doua, am fost mult mai prezenți, parcă mult mai proaspeți. Îmi pare rău, am fost aproape de trei puncte, dar VAR-ul ăsta a intervenit după ce s-a dat drumul la joc. Când s-a dat drumul, s-a terminat verificarea.

Mai ținem și cu spectacolul, cu atacul, acum dacă l-a atins puțin… Păcat.

La VAR era Dumitrache, a dat un penalty cu Sibiul, la care nu ne-am prins niciunul de ce a dat penalty.

Mă bucur că jucătorii au avut reacție în repriza a doua. E un punct cu o echipă care are buget, are antrenor de top, are jucători de mare valoare”, a spus Rednic.

Publicat: 13 07. 2024, 22:11
Actualizat: 13 07. 2024, 22:31