Ce veste pentru fanii lui Dinamo București! Anunț despre Dennis Politic

Sursa foto: Sport Pictures

Dennis Politic, fotbalistul lui Dinamo București în vârstă de 24 de ani, este aproape de revenirea pe teren, după accidentarea suferită în urmă cu ceva timp.

Dinamo a pierdut în ultimul meci jucat înainte de pauza competițională datorată jocurilor echipelor naționale. „Alb-roșiii” au jucat cu Universitatea Cluj, fiind învinși cu scorul 1-0.

Zelijko Kopic a anunțat revenirea pe teren a lui Dennis Politic, la Dinamo București

În meciul cu Universitatea Cluj, dinamoviștii au avut ocazii importante de a înscrie, dar s-a văzut lipsa jucătorilor „responsabili” cu finalizarea în fața porții. Căpitanul Dennis Politic și Petru Neagu, în vârstă de 25 de ani, au lipsit din meciurile lui Dinamo din cauza unor probleme medicale suferite în ultima perioadă, la fel ca și Hakim Abdallah, scos din joc după meciul de Cupă cu FC Voluntari.

Pauza din campionatul intern este propice pentru revenirea din punct de vedere medical a anumitor jucători la echipele de club. Este și cazul lui Dennis Politic și al lui Petru Neagu, care se pot recupera în pauza destinată meciurilor echipelor naționale.

Antrenorul croat Zeljko Kopic a anunțat că jucătorii săi vor reveni curând la antrenamentele echipei.

„Cred că îi vom avea în curând la antrenamente pe Dennis și Petru, nu va mai dura foarte mult”, a declarat Zeljko Kopic pentru Radio Dinamo 1948.

În ceea ce îl privește pe cel de-al treilea accidentat al lui Dinamo, Hakim Abdallah, lovit în meciul din Cupa României cu FC Voluntari, situația nu este una tocmai bună.

„Hakim a avut parte de ghinion, trebuie să vedem tot procesul de recuperare, cum va merge. Sigur va dura în jur de o lună. Sunt chestii care se întâmplă în fotbal. Hakim era într-o formă bună”, a mai spus antrenorul „câinilor roșii”.

Dennis Politic este unul dintre cei mai buni fotbaliști de la Dinamo București

Dennis Politic este unul dintre cele mai bune transferuri pe care le-a făcut Dinamo în ultimii ani. Atacantul a jucat 41 de meciuri pentru echipa din Ștefan cel Mare, a reușit să înscrie 11 goluri și a oferit două pase decisive.

Potrivit Transfermarkt, cota de piață a lui Dennis Politic este 650.000 de euro. Fotbalistul a mai jucat la FC Brașov, Manchester United Youth, Bolton, Salford, Port Vale și Cremonese.

Dinamo București se află pe poziția a șasea în clasamentul Superligii României, cu 12 puncte obținute în urma celor opt partide jucate.

Pentru formația din „Groapă” urmează meciul contra Unirii Slobozia din campionat. Partida se va juca după pauza competițională, vineri, 13 septembrie.

Publicat: 06 09. 2024, 14:38