Cel mai scump transfer al lui Dan Șucu la Rapid îl îngroapă pe Cristiano Bergodi! Fault „criminal” al puștiului Andrei Borza: arbitrul i-a dat cartonaș roșu imediat!

Andrei Borza, fundașul stânga în vârstă de 18 ani de la Rapid București, a comis-o în primele minute ale partidei cu Petrolul Ploiești.

Meciul dintre Petrolul Ploiești și Rapid București s-a disputat vineri seară, pe Stadionul „Ilie Oană”, în cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Andrei Borza a văzut direct cartonașul roșu în debutul meciului Petrolul Ploiești – Rapid București

În minutul 6 al acestei întâlniri, Andrei Borza l-a faultat dur pe Ismael Diomande, mijlocașul defensiv ivorian în vârstă de 31 de ani de la Petrolul Ploiești.

Arbitrul Adrian Cojocaru nu a ezitat și i-a arătat rapidistului direct cartonașul roșu, lăsând-o astfel pe Rapid în inferioritate numerică după nici zece minute de joc.

Cotat la 1.2 milioane de euro de către Transfermarkt, Andrei Borza a ajuns la Rapid în vara acestui an, după ce Dan Șucu a plătit în schimbul său suma de 800 de mii de euro către Farul Constanța, fosta echipă a tânărului fotbalist.

13 meciuri a jucat Andrei Borza pentru Rapid în acest sezond in Superliga și a oferit un assist.

Echipele de start în Petrolul – Rapid:

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja – Doua, Diomande, Jair, Musi, Țicu – G. Grozav, Omrani
Rezerve: Eșanu – Garutti, D. Radu, Dumitriu, Seto, Jefferson, Rădulescu, I. Răducan, M. Roman II
Antrenor: Florin Pârvu

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Al. Albu, I. Cristea, Oaidă – Cîrjan, B. Valle, Papeau
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, El Sawy, Pănoiu, Funsho, Al. Ioniță II, Tsoumou, Al. Stan, Soni
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi), A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia – Alba), Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca – Cluj)

Publicat: 15 12. 2023, 20:43
Actualizat: 15 12. 2023, 22:10