Cel mai tare transfer al verii l-a făcut CFR Cluj! Anunț oficial despre afacerea de 2 milioane de euro

Dan Petrescu l-a adus pe Nana Boateng la Jeonbuk, iar mijlocașul ghanez ar putea să se simtă ca la CFR Cluj cu „SuperDan” pe banca tehnică.

CFR Cluj a anunțat despărțirea de Nana Boateng

Dan Petrescu, tehnicianul celor de la Jeonbuk Hyundai Motors, l-a transferat pe Nana Boateng, fostul său jucător de la CFR Cluj. Clubul clujean a anunțat oficial despărțirea de mijlocașul ghanez.

„Mulțumim, Nana Boateng!

Cluburile CFR 1907 Cluj și Jeonbuk Hyundai Motors au ajuns la un acord privind transferul definitiv al jucătorului Nana Boateng la formația din Coreea de Sud.

Venit la CFR în luna septembrie 2021, Nana a devenit rapid unul dintre cei mai puternici și constanți mijlocași din Liga 1. Cu aproape 90 de partide jucate în tricoul alb-vișiniu, Boateng a reușit să marcheze goluri, unul dintre ele fiind cel care ne-a adus calificarea în Primăvara Europeană în sezonul precedent!

Îi mulțumim pentru toată munca depusă la CFR Cluj și îi dorim multă baftă la noua sa echipă!”, e anunțul oficial făcut de CFR Cluj.

Jeonbuk Hyundai Motors a anunțat oficial transferul lui Nana Boateng

Potrivit Fanatik, mijlocașul ghanez ar fi decolat de pe 6 iulie spre Coreea de Sud. Boateng trebuia să plece chiar mai devreme de atât, însă nu primise încă viza. În urma acestui transfer, Nelu Varga, patronul celor de la CFR, va încasa două milioane de euro.

Clubul sud-coreean l-a întâmpinat cum se cuvine pe Nana Boateng.

„Alătură-te mării călătorii spre Jeonbuk. Bine ai venit!”, a fost mesajul celor de la Jeonbuk.

În ultima etapă de K League 1, trupa lui Dan Petrescu a învins-o cu scorul de 2-1 pe FC Seul, echipa din capitala Coreei de Sud.

„Am făcut un joc bun. Am controlat prima repriză.  Cu toate astea, am lovit bara de două și am avut un gol anulat pe motiv de ofsaid. Nu am putut înscrie în prima parte a meciului.

În repriza a doua, noi am făcut un pas în spate, dar am marcat două goluri. Aș fi fost și mai mulțumit dacă nu am fi primit gol, dar am făcut un joc pe placul meu”, a declarat Dan Petrescu, potrivit publicației sud-coreene Biz Chosun.

Publicat: 12 07. 2023, 12:05
Actualizat: 12 07. 2023, 12:07