:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2FFRF-a-facut-anuntul-oficial-despre-situatia-lui-Daniel-Birligea-lasat-in-afara-lotului-de-Mircea-Lucescu-%E2%80%9EAsta-a-aratat-controlul-medical-scaled.jpg)
Gigi Becali are parte de un adevărat dezastru înainte de derby-ul cu Dinamo din etapa a doua a play-off-ului Superligii. FCSB riscă să aibă mulți fotbaliști indisponibili după pauza dedicată echipelor naționale.
După ce Daniel Bîrligea s-a accidentat la antrenamentele de dinaintea partidei cu Bosnia, Florin Tănase a părăsit terenul din același motiv în repriza secundă a înfruntării de pe Arena Națională.
Gigi Becali primește noi vești proaste înaintea derby-ului cu Dinamo din etapa a doua a play-off-ului Superligii. FCSB riscă să aibă mulți jucători indisponibili după pauza dedicată echipelor naționale. După ce Daniel Bîrligea și Florin Tănase s-au accidentat în timpul perioadei dedicate naționalelor, un alt fotbalist al „roș-albaștrilor” nu va putea evolua în „Eternul Derby”.
Totuși, în cazul lui Bîrligea, cel mai probabil acesta va evolua în Marele Derby după ce se va trata la Marijana Kovacevic, așa cum au anunțat Gigi Becali și Meme Stoica.
Este vorba despre fundașul Joyskim Dawa, care a fost convocat în naționala Camerunului pentru preliminariile africane ale Campionatului Mondial. Stoperul nu a efectuat antrenamentul de vineri, notează presa cameruneză pe Twitter. Dawa a evoluat în partea secundă a partidei cu Eswatini, terminată cu o remiză albă, scor 0-0.
Fundașul de 28 de ani a rămas în camera de hotel pentru a primi tratament și era așteptat să se antreneze sâmbătă, însă a absentat și la această sesiune. Momentan nu se știu mai multe detalii despre starea sa medicală, dar pentru FCSB contează în economia derby-ului cu Dinamo.
FCSB are parte de un nou derby de foc în play-off-ul Superligii, după cel cu Rapid, în care „roș-albaștrii” au remizat într-un meci spectaculos, scor 3-3. Pentru campioană urmează un alt duel tare, de această dată cu Dinamo, în etapa a doua a play-off-ului. Întâlnirea va avea loc duminică, 30 martie, de la ora 20:30.
FCSB dorește să cucerească un nou titlu și să repete performanța din sezonul trecut, dar Elias Charalambous nu se va putea baza pe mulți dintre jucătorii săi de bază din angrenajul echipei patronate de Gigi Becali. Tehnicianul cipriot nu-i va avea la dispoziție pe Florin Tănase, Joyskim Dawa și Darius Olaru, accidentați. Până acum s-au vândut peste 15.000 de bilete pentru partida de duminica viitoare.