Coincidența incredibilă legată de Cătălin Buși, arbitrul de la FCSB – FC Botoșani! Mai condusese un meci al echipei lui Gigi Becali acum 14 ani și îl distrusese și pe acela cu deciziile lui

Brigada de arbitri formată din Marius Badea, Catalin Busi si Ionut Marius Bobe la meciul de fotbal dintre FCSB si FC Botosani, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 25 februarie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES

Coincidență incredibilă legată de Cătălin Buși, arbitrul de la meciul dintre FCSB și FC Botoșani: acesta a mai condus un meci al echipei lui Gigi Becali în urmă cu 14 ani și l-a distrus și pe acela cu deciziile pe care le-a luat.

Astfel, multe persoane consideră că delegarea centralului Cătălin Buși, în vârstă de 43 de ani, a fost una ciudată, mai ales pentru că „centralul” din Râmnicu Vâlcea a fost la doar al treilea meci în actuala ediție de Superliga României.

Coincidența incredibilă legată de Cătălin Buși, arbitrul de la FCSB – FC Botoșani!

Cătălin Buși a fost delegat la partida dintre FCSB și FC Botoșani, încheiată cu scorul de 3-2. Acesta a mai arbitrat o partidă a echipei patronate de Gigi Becali în urmă cu 14 ani, când a făcut „praf” un meci dintre Steaua și Astra, încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea bucureștenilor. Totodată, de menționat este faptul că aceasta a fost partida cu numărul 24 pe care Cătălin Buși a arbitrat-o, în 15 ani, în primul eșalon al fotbalului românesc.

În meciul dintre FCSB și FC Botoșani, Cătălin Buși a luat mai multe decizii ciudate, dar a fost salvat, de fiecare dată, din camera VAR, de arbitrul Cristina Trandafir.

În minutul 18, centralul nu l-a eliminat pe Nana Antwi, în urma unui fault dur pe care l-a făcut asupra lui Lopez. După intervenția VAR, Cătălin Buși a revenit asupra deciziei.

Brigada de arbitri a mai greșit grav o dată, în minutul 48. Atunci, un gol marcat de FC Botoșani, prin Margiotta, a fost anulat eronat, pentru o poziție de ofsaid. Tot cu ajutorul arbitrajului video, brigada a revenit asupra deciziei.

Ultima greșeală importantă a venit în minutul 86 al meciului, când Buși a ales să nu-l elimine pe Darius Olaru, în urma intervenției pe care a avut-o asupra lui Jaly Mouaddib. Și această decizie a fost întoarsă cu ajutorul tehnologiei VAR.

Ce spune Gigi Becali despre arbitrajul din meciul FCSB – FC Botoșani

Gigi Becali a vorbit despre prestația arbitrului Cătălin Buși și susține că „va ajunge arbitru mare”. Astfel, patronul celor de la FCSB consideră că Nana Antwi și Darius Olaru nu ar fi trebuit eliminați.

„Îmi place foarte mult de acest arbitru (nr. Cătălin Buși). E extraordinar. Se vede pe față lui că e bun. Va ajunge arbitru mare. Dar oamenii buni sunt călăriți.

Însă Dumnezeu îl va ajuta. El nu are nicio vină… Bine, are o mică vină. Dar, se mai greșește. De vină a fost femeia de la VAR. Dar, nu sunt supărat”, a fost prima reacție a lui Becali.

Publicat: 26 02. 2024, 19:18