Coșmar pentru Adrian Mititelu pe Arena Națională! Penalty-ul „de curtea școlii” făcut de FC U Craiova cu FCSB | VIDEO

Oltenii lui Adrian Mititelu au venit cu speranțe mari la București. Totuși, debutul de meci a fost unul de coșmar pentru FC U Craiova, care a luat repede și al doilea gol de la FCSB: gazdele au înscris și din penalty.

Mascarenhas a căzut în capcană! Cum a primit penalty FCSB cu FC U Craiova

FC U Craiova a sperat să profite de forma proastă a roș-albaștrilor, dar prima parte a meciului este una de uitat pentru gruparea patronată de Adrian Mititelu.

În minutul 11, imediat după ce Florinel Coman a deschis scorul, Mascarenhas l-a faultat în careu pe Băluță, iar arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalty pentru gazdele de pe Arena Națională. A părut că jucătorul oaspeților putea să evite această intrare decisivă, mai ales că ea s-a petrecut în careu.

De la 11 metri, Darius Olaru nu a greșit și scorul a devenit, astfel, 2-0 pentru vicecampioana României.

„E un meci greu, dar sperăm să nu pierdem. Bauza face cât jumătate din echipa lui FCSB, ce naiba? Bauza este numărul unu în România”, spunea Adrian Mititelu, cu doar câteva minute înaintea fluierului de start.

Echipele de start în FCSB – FC U Craiova

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Djokovic, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu
Antrenor: Elias Charalambous

FC U Craiova: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Dr. Albu, Van Durmen – Sidibe, A. Chițu, Bahassa – V. Blănuță
Rezerve: R. Popa – D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi) / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti) / Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş (Piteşti)

Captură: Digi Sport

Publicat: 12 11. 2023, 21:37
Actualizat: 13 11. 2023, 01:24