Costel Gâlcă îi cere transferuri lui Mihai Rotaru, după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0

SURSĂ FOTO: SPORT PICTURES

Universitatea Craiova a remizat pe terenul lui Hermannstadt, scor 0-0, în prima etapă din Superliga.

După meci, Costel Gâlcă, antrenorul grupării din Bănie, a spus că are mare nevoie de întăriri.

După remiza cu Hermannstadt, Costel Gâlcă, tehnicianul Universității Craiova, le-a reproșat jucătorilor săi prestația modestă din prima repriză, dar și ocaziile irosite din care ar fi putut marca.

Pe final, antrenorul grupării din Bănie a spus că ar vrea ca Mihai Rotaru, patronul echipei, să mai realizeze câteva transferuri.

„Prima repriză am jucat foarte slab. Puteau să și marcheze din centrările pe care le-au avut, a doua repriză ne-am organizat mai bine, am vrut mai mult, ne-am creat ocazii de gol, păcat că nu am putut să marcăm din ocaziile pe care le-am avut.

Din punct de vedere al statisticii da, dar avem nevoie de mai mult timp. Trebuie să fim mai constanți în joc. V-am mai spus și la începutul meciului. Sunt jucători care trebuiau să fie titulari, unii nu sunt 100% fizic.

Jucătorul e bine să aibă personalitate și să și-o arate în teren. În vestiar eu sunt ăla cu personalitate. Mă aștept de la echipa mea să arătăm din ce în ce mai bine. (n.r. dacă mai vin jucători) Eu sper să mai vină”, a declarat Costel Gâlcă.

(n.r. despre jucătorii noi) Suntem alături de ei să-i sprijinim, să-i integrăm cât mai repede. Mitriță nu are voie să fie rezervă? Orice jucător poate să fie rezervă

Această echipă e familie, e un grup unit. Nu se pune problema. Mi s-a pus eticheta asta de bad boy, nu este corect, nu a fost niciun fel de conflict.

Și Mitriță poate să fie rezervă. (n.r. despre neconvocarea la EURO) Supărare nu a fost, îmi doream să fiu acolo, m-am bucurat mult pentru băieți”, a declarat Mitriță după meci.

Publicat: 13 07. 2024, 00:00
Actualizat: 13 07. 2024, 00:35