Cristi Săpunaru a intrat ca un taifun în vestiarul Rapidului la pauză și le-a spus un singur lucru colegilor, după ce CFR îi umilise! „Un coșmar!”

Cristi Săpunaru a intrat ca un taifun în vestiarul Rapidului la pauză și le-a spus un singur lucru colegilor, după ce CFR îi umilise în prima repriză a meciului din Giulești.

Giuleștenii au cedat pe teren propriu cu 1-4 și au ajuns la trei înfrângeri din tot atâtea meciuri în play-off.

Extrem de dezamăgit după eșecul suferit, Săpunaru a dezvăluit că le-a pauză tot ce le-a putut transmite coechipierilor a fost să joace fotbal, pentru că se fac de râs.

„Mai bine nu aveam momentul aniversar. N-am nicio explicație pentru prima repriză. Singura chestie pe care pot să o spun e că la cornerul ăla s-a terminat tot. Am avut o primă repriză de coșmar. Am încercat să revenim, am avut câteva ocazii, dar nu știu. Nu mai era nimic de spus în vestiar la pauză. Le-am zis doar să jucăm fotbal că ne facem de râs.

Am mai pățit-o odată anul trecut. S-a întâmplat, trei meciuri, asta e. Ne e rușine de suporteri, ne e rușine de toată lumea. Dacă nu ne schimbăm mentalitatea și nu înțelegem că nu e așa ușor la fotbal, o să ne batem pentru locurile cinci-șase. Pe mine mă interesează prezentul, nu statistici. Eram obligați să câștigăm. Suporterii vin la fiecare meci, e plin stadionul și noi le oferim zile fripte.

CFR are echipă bună, lot numeros. Au intrat cu echipa bună, noi am intrat cu cea mai bună echipă și am fost penibili. După prima repriză trebuia să dăm afară 11 și să intre alți 11.

(n.r. – despre demisia cerută lui Bergodi) E de vină Mister pentru prima repriză? Trebuie să realizăm și noi jucătorii că atunci când se schimbă un antrenor, în proporție mare e vina noastră. (n.r. – poza de pe scări) La ce nu mă gândeam! Sunt prea supărat. Sezonul ăsta nu țin minte o repriză ca asta. Dacă știe vreun coleg vreo repriză mai slabă decât asta…eu nu țin minte. Ce luptă să continuăm, stăm să mai facem calcule? Următorul meci să-l câștigăm, dar să ne prezentăm la meci întâi”, a spus Cristi Săpunaru, după Rapid – CFR Cluj 1-4.

Echipele de la Rapid – CFR 1-4

Rapid București: Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), I. Cristea, Bădescu – Albu, Djokovic, Papeau – Funsho, Rrahmani, Burmaz

Rezerve: Drăghia – Onea, Iacob, Dr. Grigore, Borza, Emmers, Hromada, Oaidă, Krasniqi, Cîrjan, Hasani, Petrila

Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Sava – Manea, Boben, M. Ilie, Abeid – Muhar, K. Keita, Avounou – Deac (cpt.), Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Racasan – Camora, Al. Radu, Aussi, R. Filip, Fica, El Kaddouri, Serebe, Michael

Antrenor: Francisc Dican

Publicat: 06 04. 2024, 23:26