Cristiano Bergodi, omul-cheie care a realizat transferul lui Horațiu Moldovan de la Rapid la Atletico Madrid! „Am vorbit cu directorul lor sportiv și mi-a spus asta”

Vezi galeria foto - 6 poze

Cristiano Bergodi, antrenorul celor de la Rapid București, a vorbit după victoria giuleștenilor în fața lui FCU Craiova, scor 4-3, despre transferul lui Horațiu Moldovan la Atletico Madrid și a dezvăluit că ieri a fost sunat de directorul sportiv al spaniolilor, italianul Andrea Berta.

„Horațiu Moldovan n-are vină la cele 3 goluri. E un portar foarte bun. Responsabilitatea golurilor a fost a întregii echipe. Pe Horațiu l-am băgat astăzi pentru că am vorbit cu el, mi-a spus că poate juca. A vrut să iasă bine din această situație, și cu suporterii. Va avea o carieră importantă. Ieri m-a sunat Andrea Berta, directorul sportiv de la Atletico Madrid, și m-a întrebat de Horațiu. Mi-a zis că-i place ca portar. Acolo e Oblak titular, nu îi va fi ușor. Vedem ce se va întâmpla”, a declarat Cristiano Bergodi.

Rapid – FCU Craiova 4-3, un meci nebun de tot!

Deși a trecut mai bine de un sfert de oră după meci, Cristiano Bergodi nu-și revenise din tensiunea meciului câștigat de Rapid, după ce a fost condusă cu 1-3 de oltenii lui Adrian Mititelu.

„Încă am emoții mari. A fost o victorie de moral, de luptă. Nu credeam că se putea întâmpla așa ceva azi. Din păcate în prima repriză am luat un gol la vinclu. Rapid a intrat în joc când am dat al doilea gol. Lucrul cel mai important e că echipa nu s-a speriat. Cine a intrat de pe bancă a făcut lucruri extraordinare și ne-a adus victoria. Cred că golul de 3-1 pentru Craiova putea omorî orice echipă, dar noi am rămas în meci și am marcat al doilea gol, apoi am egalat și am marcat și golul victoriei.

Krasniqi a fost schimbat la pauză pentru că a avut o problemă la coapsă, altfel nu-l schimbam. A simțit ceva la coapsă. Când a dat gol era un pic accidentat. La vestiar a cerut schimbare, pentru că riscam să se accidenteze și mai rău. Probabil are o contractură.

Djokovici a jucat tot meciul, e un jucător care ne trebuie, are gabarit. Și el trebuie să-și cunoască colegii, suntem de puțin timp împreună.

Faptul că am luat 3 goluri nu e bine, dar nu e ușor să găsim un echilibru. Dacă vrei să fii ofensiv, e normal să te descoperi mai mult. Trebuie găsit un echilibru. Dacă nu eram ofensivi, meciul era pierdut la 1-3”, a adăugat Bergodi.

Publicat: 19 01. 2024, 23:07
Actualizat: 19 01. 2024, 23:08