Cum s-a purtat Sebastian Colțescu cu Gică Hagi, când antrenorul Farului a venit țipând spre el, la finalul meciului cu FCSB!

La finalul meciului cu FCSB, pierdut cu 0-1 pe teren propriu, Gică Hagi s-a dus țipând spre Sebastian Colțescu pentru a-i reproșa decizia din minutul 55, când a fost acordat un penalty pentru roș-albaștri, însă „centralul” s-a purtat cu antrenorul Farului de parcă nu l-ar fi văzut. Tratamentul de care a avut parte l-a lăsat cu gura căscată pe Gică Hagi.

Duminică, în runda cu numărul 9 din Superliga, a avut loc reeditarea finalei campionatului din sezonul precedent, Farul Constanța – FCSB. O partidă cu o încărcătură uriașă, care din nefericire nu a fost lipsită de controverse.

Iar cea mai mare dintre ele s-a produs în minutul 55, când FCSB a beneficiat de un penalty, din care ulterior a marcat și singurul gol al confruntării. Tudor Băluță a avut un contact ușor cu Adrian Șut în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar Sebastian Colțescu a dictat, fără să stea pe gânduri, penalty pentru FCSB. Decizia „centralului” nu a fost contestată din camera VAR, astfel că Darius Olaru a înscris de la 11 metri și i-a permis echipei sale să o învingă pe Farul Constanța cu 1-0.

Gică Hagi a fost vizibil nemulțumit de decizia lui Colțescu și a contestat-o încă din minutul 55 al partidei. Însă, tot ce a reușit să facă a fost să se aleagă cu un cartonaș galben pentru proteste.

Imediat după fluierul final, în încercarea de a primi câteva explicații, Gică Hagi și-a mai încercat o dată norocul cu Sebastian Colțescu. După ce l-a salutat pe Elias Charalambous în semn de fair-play, managerul Farului s-a dus glonț la Colțescu pentru a purta un dialog cu acesta. Însă, arbitrul nici măcar nu l-a băgat în seamă și a părut că Gică Hagi vorbește cu pereții.

„Mai avea puțin să mă făcea pachet. Vorbeam singur”

Despre modul în care a fost tratat de „centralul” Sebastian Colțescu, dar și despre penalty-ul controversat acordat în minutul 55, Gică Hagi a vorbit la conferința de presă de după Farul Constanța – FCSB 0-1:

„La cum am fost arbitrați acasă la noi, uitați de play-off! Ce Farul la titlu… Atâta aroganță ca la Colțescu nu am văzut. Mai avea puțin și ma făcea pachet. La final m-am dus la Colțescu, dar vorbeam singur. Nu mi-a zis nimic. Eu spuneam că e simulare, că a văzut toată lumea. El nu a zis nimic.

Așa ceva eu nu am văzut… Atâta aroganță nu am văzut! Să nu te duci să vezi la VAR… Simulează și cade! Ei spun «Nu, nu! Noi vrem să dăm penalty. Că așa vrem noi!». Ce facem? Unde am ajuns? Nu poți să dai penalty la așa simulare…

Toată lumea spune și voi nu vreți? E imposibil! Să iasă conducerea mea, să vorbească. Să stea la noapte la TV și să analizeze fazele, apoi să iasă și să spună. Să comenteze, să vadă toată România. Nu eu, că mie mi-a dat galben”, a răbufnit Gică Hagi, după eșecul din runda cu numărul 9 a Superligii.

Publicat: 18 09. 2023, 11:06
Actualizat: 18 09. 2023, 15:09