Cum se apără Jandarmeria după ce o persoană a leșinat din cauza gazului lacrimogen la meciul FC U Craiova – CS Mioveni

Meciul de fotbal dintre U Craiova 1948 si CS Mioveni, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 24 februarie 2023. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Jandarmeria Craiova a oferit explicații, după ce o persoană a leșinat din cauza gazului lacrimogen la meciul dintre FC U Craiova și CS Mioveni.

Partida dintre FC U Craiova și CS Mioveni s-a disputat vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 27 din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Chițu, în minutul 12, respectiv Albu, în minutul 90. Pentru argeșeni, a punctat Scarlatache, în minutul 66.

În minutul 77 al acestei întâlniri, arbitrul a oprit partida după ce o femeie a leșinat în tribună. Aceasta ar fi avut probleme după ce jandarmii ar fi utilizat gazele lacrimogene. Ambulanța a intervenit rapid și victima a fost transportată de urgență la spital.

În urma acestui incident, Jandarmeria Craiova a emis un comunicat prin care să ofere explicații cu privire la cele întâmplate. Reprezentanții au explicat că gazele lacrimogene s-ar fi declanșat accidental.

„Spre finalul partidei de fotbal, având în vedere stările conflictuale dintre membrii peluzei și suporterii din Tribuna a doua, a fost necesară realizarea cordoanelor de jandarmi în interiorul arenei sportive pentru a preveni escaladarea conflictului.

În momentul deplasărarii jandarmilor, s-a declanșat accidental un dispozitiv iritant lacrimogen. În urma acestui incident, conducerea unității a dispus verificarea împrejurărilor care au condus la producerea acestei situații.

Pe această cale, ne exprimăm regretul pentru producerea acestui eveniment”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Craiova.

Adrian Mititelu e încrezător că Sepsi – FC U Craiova se va juca

Patronul lui FC U Craiova, Adrian Mititelu, este convins că meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, pierdut la „masa verde” din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor olteni, se va rejuca.

„Până mâine, când se termină meciul Sepsi – Hermannstadt, noi suntem pe loc de play-off. Cele trei puncte pe care le are Sepsi nu există. E o decizie care nu are nicio acoperire regulamentară. Eu sunt convins că vom juca meciul cu Sepsi la Sf. Gheorghe.

Nu am spus-o până acum că nu am vrut să-i tulbur pe băieți. Deci, noutăți din apel și din surse federale. Regulamentul nu permite întreruperea meciului decât pentru scandări de rasism. Nu există în regulamentul din România să fie întrerupt meciul pentru scandări xenofobe.

Singura sancțiune care e prevăzută în regulament pentru xenofobie e doar amendă și disputarea meciurilor fără spectatori. Deci, repet. În regulamentul din România și UEFA nu există să se întrerupă meciul pentru xenofobie! Mai mult, înainte de a lua decizia finală de a întrerupe meciul, arbitrul trebuia să facă o convocare cu căpitanii echipelor pentru a vedea dacă se poate continua meciul cu scandările din tribune.

Prin urmare, decizia este nulă, pentru că regulamentul nu permite întreruperea meciului decât pentru rasism”, a spus Adrian Mititelu.

Publicat: 25 02. 2023, 10:28