Dan Petrescu, debusolat după CFR Cluj – Sepsi OSK 3-3: „Chiar nu mai înțeleg fotbalul”

Dan Vasile Petrescu, Cristian Călin Panin și Arbitrul de rezerva Florin Ovidiu Mazilu în meciul de fotbal dintre FC CFR 1907 Cluj si UTA Arad, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, sâmbătă 28 septembrie 2024. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, a venit cu o primă reacție după egalul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-3, din etapa 14.

„Bursucul” nu a stat prea mult pe gânduri și a tras o concluzie clară.

CFR Cluj a scos un punct de aur cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-3, în a 14-a etapă din Superliga. Ardelenii au egalat în prelungiri prin Virgiliu Postolachi.

Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, a venit cu o primă reacție după meci. Vizibil derutat, „Bursucul” a spus că nu mai înțelege fotbalul și a ajuns la concluzia că echipa sa are „probleme mari de tot cu norocul”.

„Chiar nu mai înțeleg fotbalul, în ultimul timp la CFR… Avem probleme mari de tot cu norocul. Prima repriză am dominat, am presat, am atacat. Primul șut pe poartă…prea ușor mi se pare golul.

Jucătorii erau cam speriați, le-am zis să se concentreze. Am făcut și două schimbări. Am marcat imediat, fază fixă… Echipa a jucat, avem cele mai multe goluri marcate, e clar că voiam să fim mai sus, dar ne batem pentru un loc de play-off, atitudinea jucătorilor a fost excelentă.

Toată lumea pierde puncte, e un campionat strâns, nu-i ușor să îi înlocuiești. Trebuie să fim alături de jucători, să-i susținem mai mult, așa e la fotbal, mergem înainte.

Sperăm să nu mai luăm în deplasare. E normal ca o echipă să aibă trei șuturi, noi am avut 24. Trebuie să ne mulțumim cu punctul ăsta. Dacă mai erau 5 minute, reușeam să marcăm și golul victoriei.

(n.r. despre Rangers – FCSB 4-0) Nu mă așteptam la rezultat. Se mai întâmplă și seri din astea. Trebuie să te aștepți, când joci cu echipe valoroase trebuie să te aștepți la orice”, a declarat Dan Petrescu.

Am avut ghinion. Uneori ai nevoie și de un strop de noroc. Am simțit că am dezamăgit echipa în câteva rânduri, am avut și eu partea mea de ghinion, încerc să mă revanșez”, a declarat Kamara după meci.

Publicat: 25 10. 2024, 23:51
Actualizat: 25 10. 2024, 23:57