De ce l-a schimbat Gică Hagi pe Radaslavescu aşa cum o făcea Gigi Becali la FCSB. „Regele” nu s-a ferit de cuvinte

Andres Mihai Dumitrescu si Eduard Gabriel Radaslavescu in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 22 septembrie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gică Hagi a dezvăluit de ce l-a schimbat pe Eduard Radaslavescu la pauza meciului Gloria Buzău – Farul Constanța.

„Regele” l-a scos din teren așa cum o făcea Gigi Becali pe vremea când evolua la FCSB.

Farul Constanța a pierdut cu nou-promovata Gloria Buzău, scor 0-1, în a 11-a etapă din Superliga.

Dario Canadjija a înscris unicul gol al partidei. Gică Hagi și-a certat jucătorii și le-a reproșat că au fost lenți pe faza ofensivă.

Întrebat de ce l-a schimbat pe Eduard Radaslavescu la pauză, „Regele” a spus că a vrut să aducă ceva nou în teren. Hagi e conștient că fotbalistul nu a traversat cea mai bună perioadă la FCSB: „N-a jucat doi ani”.

„Un meci în care n-am făcut lucrurile cum trebuia, nici defensiv, nici ofensiv. Destul de lenți ofensiv. Greșeli multe… Ar trebuie să fim mult mai conectați, cu o atitudine mult mai bună. Vor, își doresc, dar trebuie să schimbăm ceva pentru că o să fie foarte greu.

Jucătorii care au intrat trebuiau să facă mai bine. Reușita nu vine dacă tu nu împingi lucrurile, mai ales în ultimii 35 de metri. Să combini, să ai execuții, să fii limpede la minte, lucruri importante pe care nu le-am avut în seara asta.

N-a jucat doi ani (n.r.- Radaslavescu, înlocuit la pauză). Schimbarea se face la pauză când vrei să aduci altceva. Am vrut să întărim anumite lucruri, am mers mai bine, dar, repet, în ultimii 30 de metri, mai nimic. După această înfrângere, e clar că lucrurile sunt grele.

Va fi un an greu pentru noi, din toate punctele de vedere. Jucătorii trebuie să joace mai bine în deplasare. Orice meci vine e greu pentru noi.

Ne liniștim o zi-două și apoi ne încărcăm. Totul în fotbal durează o zi. Că e o victorie sau un eșec, durează o zi”, a spus Hagi.

Publicat: 29 09. 2024, 19:57
Actualizat: 29 09. 2024, 20:02