Decizia pe care Gică Hagi a luat-o la pauza meciului Rapid – Farul, la scorul de 3-0 pentru giuleşteni

Rapid a început în forță meciul cu Farul Constanța și a punctat de trei ori în prima parte a jocului, iar Gică Hagi a luat o decizie controversată la pauză.

Echipa lui Gică Hagi a făcut deplasarea în Giulești, pe un stadion arhiplin, venit să vadă la treabă noile transferuri făcute de Dan Șucu. Elevii lui Hagi au fost luați prin surprindere de ofensiva Rapidului și gazdele au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri pe tabelă. Gică Hagi pare resemnat la acest scor, la pauză făcând o singură modificare.

Gică Hagi, o schimbare defensivă la pauza meciului cu Rapid

Rapid conduce cu 3-0 în derby-ul cu Farul Constanța, grație golurilor marcate de Borza, Petrila și Pașcanu. Oaspeții nu au arătat un joc prea bun în ofensivă și nu i-au pus deloc probleme portarului Siegriest în prima parte a jocului.

„Regele” a luat o decizie total surprinzătoare la pauza meciului. De la vestiare nu a mai revenit pe teren mijlocașul Eduard Radaslavescu. În locul său a intrat pe teren fundașul Dan Sârbu. La un handicap deja de trei goluri, Gică Hagi a preferat să nu riște să ia mai multe goluri în loc să iasă la atac și să introducă pe teren încă un jucător ofensiv.

• 700.000 de euro e cota lui Dan Sîrbu, potrivit Transfermarkt.
  • A bifat 12 apariții în acest sezon din Superliga.

Echipele de start din meciul Rapid București – Farul Constanța

Rapid: Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu – Onea, Christensen, Hromada, Borza – N’jie, Boupendza, Petrila
Farul: Buzbuchi – Bălașa, Țîru, Gustavo Marins, C. Ganea – Dican, Nedelcu, Vînă – Grigoryan, Alibec, Radaslavescu

Marius Șumudică se pregătește să bifeze a cincea victorie în fața lui Gică Hagi. În cele nouă confruntări disputate până în prezent, Gică Hagi a obținut doar trei victorii, iar două partide s-au încheiat la egalitate.

„Un meci în deplasare contra unui adversar cu care ne cunoaștem, știm că ne așteaptă un meci greu, suntem pregătiți, am avut timp să ne pregătim în această pauză. Suntem gata să facem un meci foarte bun. Jucăm în deplasare, trebuie să ne adaptăm la tot ce înseamnă stadion, suporteri, echipa, clubul, jucătorii, toate detaliile importante”, preciza Gică Hagi la conferința premergătoare meciului.

Publicat: 21 10. 2024, 22:31
Actualizat: 21 10. 2024, 22:34