Dinamo Bucureşti, out din play-off, după eşecul cu FCSB! Aşa arată clasamentul Superligii

Sursa foto: Sport Pictures

Eșecul suferit în fața FCSB-ului, scor 0-2, îi costă scump pe cei de la Dinamo. Asta pentru că au ieșit din zona play-off-ului, spre dezamăgirea fanilor veniți în număr mare să-și susțină favoriții.

Reușitele care au scris soarta derby-ului au fost semnate de Daniel Bîrligea, cu o foarfecă laterală din interiorul careului, în minutul 26, respectiv Alexandru Musi în minutul 90+3. „Câinii roșii” au pus rareori în pericol poarta adversă, deși păreau convinși că pot obține un rezultat pozitiv.

Dinamo a ieșit din play-off după eșecul cu FCSB

În urma acestui rezultat, Dinamo rămâne cu 18 puncte și coboară astfel pe poziția a șaptea. Speranțele rămân intacte, însă, atât timp cât distanța față de ultimul loc de play-off este de doar un punct.

Cătălin Cîrjan nu și-a putut ascunde dezamăgirea după fluierul final al partidei, cu atât mai mult cu cât în tribune au fost peste 45.000 de fani, dar și-a exprimat speranța că echipa sa va avea o prestație mult mai bună în următoarea etapă.

„Dezamăgitor. Ne doream mult mai mult, ne-am pregătit foarte bine săptămâna asta, am vorbit foarte mult despre acest derby. Am început bine, ne-am creat câteva situații, dar din păcate nu am știut să le gestionăm.

Dacă am fi înscris, jocul era altul. Ei au marcat din nimic, apoi în a doua repriză am făcut un joc foarte slab, nu am mai reușit să ne creăm ocazii și ăsta a fost meciul. În prima repriză nu știu dacă au avut ceva în plus față de noi, am început jocul foarte bine, dar în a doua parte cred că au știut să închidă jocul, au venit în presing. În a doua repriză cred că a fost un meci plictisitor. Nu au fost foarte multe ocazii… speram să fie mai mult spectacol, dar nu. Poate ambele echipe au fost puțin fricoase. Ne doream mai mult.

A fost incredibil cu 45.000 de oameni. Le mulțumim din suflet că au venit să ne susțină. Din păcate, în seara asta nu am fost la cel mai bun nivel. Sperăm să ne luăm revanșa la meciul următor”, a declarat mijlocașul alb-roșilor.

De cealaltă parte, FCSB a urcat până pe poziția a cincea, egalându-le la puncte pe Oțelul și CFR Cluj. Șapte puncte o despart acum de Universitatea Cluj, care rămâne liderul campionatului.

Publicat: 21 10. 2024, 00:46
Actualizat: 21 10. 2024, 01:26