Echipa lui Rednic nu mai știe să câștige acasă și e contestată de fani: UTA – FC Hermannstadt 1-1

În penultima partidă a etapei a 9-a din SuperLigă, UTA o găzduia pe FC Hermannstadt pentru trei puncte ce ar fi alungat mini-criza de rezultate a arădenilor.

A fost și un duel al foștilor colegi de la Rapid, Mircea Rednic și Marius Măldărășanu, „Puriul” antrenându-l apoi pe „Măldă” în Giulești. La final, cei doi și-au împărțit punctele după un 1-1 plăsmuit în repriza secundă.

Egal la bare după primele 45 de minute

În fața a aproximativ 7 mii de susținători, UTA putea începe de la 1-0, dacă șutul lui Fabry, deviat de Găman, nu s-ar fi lovit de bara din dreapta lui Căbuz. Trecuseră doar 40 de secunde și gazdele și-au arătat clar intențiile ofensive, pe care au mai bătut monedă încă 20 de minute, însă tot ce au produs au fost șuturile lui Omondi, Kadiri și Fabry, ultimele ducându-se în blocaj, iar kenyanul a tras exact pe direcția lui Căbuz. Colții sibienilor au fost ceva mai ascuțiți și tribunele au suspinat la bara exterioară lovită de Oroian, dar și la voleul lui I. Stoica din 10 metri, care l-a întins serios pe R. Popa. Gazdele au ieșit din corzi prin două contre rapide, doar că Trif a luftat din poziție ideală, iar „decarul” Fabry a mângâiat bara din dreapta lui Căbuz cu un șut de la 20 de metri. „Roș-albii” au atacat ca la handbal în ultimele 6-7 minute ale actului întâi, dar trupa de pe Cibin a închis excelent spațiile din fața lui Căbuz și la vestiare s-a intrat cu scor alb.

Golul lui Chițu a dat tonul contestațiilor din tribune

Mircea Rednic a mutat la pauză cu Câmpanu în locul lui Costache, dar UTA a început catastrofal repriza. Sibienii au atacat în valuri și au anunțat deschiderea scorului cu trei ocazii mari. În minutul 55, R. Popa a salvat rezultatul la șuturile tari, din apropiere, ale lui Balaure și Deaconu, după care (min. 58) același portar al arădenilor s-a opus reluării din careul mic al lu Chițu. Însă, în minutul 63, internaționalul de tineret dintre buturile Aradului nu a mai putut face nimic, la reluarea cu capul, din 5 metri, al aceluiași Aurelian Chițu. Centrarea perfectă i-a aparținut lui Balaure. Scorul devenea 0-1 și galeria UTA-ei au început să scandeze: „Dacă fotbal nu jucați, de la UTA să plecați!”.

Portughezul Pedro a salvat un punct pentru UTA

Rednic trebuia să mute și a făcut-o inspirat, căci portughezul Joao Pedro a obținut un penalty, după ce a tras în mâna lui Găman și tot el l-a transformat precis, în stânga lui Căbuz. Era minutul 73, iar Marius Măldărășanu a mutat și el și meciul a devenit unul pe contre. Atacurile sibienilor au fost – parcă – mai tăioase, doar că S. Buș a tras puternic exact pe portar, iar Neguț a șutat cu efect de puțin pe lângă poartă. În ultimul minut din cele 4 de prelungire, Omondi a șutat de la mare distanță la un metru peste transversală și fanii arădeni au plecat din nou nemulțumiți acasă. Echipa favorită încă nu le-a oferit bucuria unei victorii la Arad și începe să-și complice situația în clasamentul SuperLigii, iar galeria a strigat din nou împotriva jucătorilor lui Mircea Rednic la finalul întâlnirii.

Formații:

UTA: R. Popa – Tsouka (84 Râpă), Poulolo, Benga, Trif – Hrezdac (71 J. Pedro), Van Durmen – Costache, Fabry (71 Ghezali), Omondi – Kadiri (59 Ezekiel). Rezerve neutilizate: Mitrovic – Conte, C. Mihai, Borcea, Mabea, Dumiter. Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – Oroian (81 Antwi), V. Găman, Ionuț Stoica, T. Goncalves – Ivanov – Balaure (75 Neguț), Murgia, R. Deaconu (75 Biceanu), Ianis Stoica (75 R. Popescu) – Chițu (81 S. Buș). Rezerve neutilizate: I. Pop, Muțiu – Bejan, D. Iancu, Căpușă, Luca, Kujabi. Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj)

Camera VAR: Cătălin Popa (Pitești), Marius Omuț (Satu Mare)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)

Publicat: 16 09. 2024, 20:33