Emil Săndoi, contrariat de atitudinea echipei sale din finalul meciului cu Slobozia: „Ne-am bramburit, nu am fost lucizi. Inexplicabil!”

Sport Pictures

Poli Iași a obținut trei puncte importante în meciul de pe teren propriu cu ultima clasată Unirea Slobozia, scor 1-0 (1-0), dar a tremurat serios pentru victorie.

Deși a avut meciul în mână, iar adversarul nu i-a pus probleme în ofensivă, Poli s-a retras inexplicabil în final, fiind salvată în două rânduri în prelungiri. Mai întâi de VAR, la golul lui Filip Ilie, iar apoi de portarul Jesus Fernandez, care a apărat penalty-ul lui Constantin Toma.

Emil Săndoi nu înțelege atitudinea din final a echipei sale. ”Ne-am bramburit, nu am fost lucizi”

La final, antrenorul Iașiului, Emil Săndoi, care a obținut a treia victorie în cinci meciuri de la venirea în Copou, și-a felicitat elevii pentru succesul obținut, dar i-a certat pentru evoluția din finalul partidei. Săndoi s-a arătat surprins de modul cum au tratat jucătorii săi ultimele minute și a criticat jocul slab al jucătorilor veniți de pe bancă, rezervele nereușind să aducă plusul așteptat.

”Sunt mulțumit de rezultat și de evoluția echipei din cea mai mare parte a jocului. Dar mă nemulțumesc ultimele minute, dar mai ales modul în care au intrat unii jucători de pe bancă. Aici chiar va trebui să am o discuție cu ei, pentru că am gestionat foarte bine partida până spre finalul ei, chiar am avut mai multe ocazii de a marca. În ultimele minute, însă, ne-am bramburit, nu am fost lucizi, adversarul a venit cu o dominare, cu mingi lungi aruncate în careul nostru, care ne-au pus mari probleme, trebuie să recunosc. Poate a fost un moment cheie și la golul anulat, putea să fie 2-0. Au fost câțiva centimetri acolo, ca și la golul lor probabil. Iar la ultima fază să facem un henț pe o minge centrată în careu, este inexplicabil. Dar până la urmă vreau să-i felicit pe băieți pentru rezultatul obținut, era foarte important să câștigăm și să nu luăm gol. Era important să continuăm seria bună acasă. Avem un calup de cinci meciuri cu trei victorii și un egal, nu pot să spun că nu sunt mulțumit. Dar azi mă nemulțumește ultima perioadă a jocului și faptul că unii jucători care au intrat de pe bancă, care fi trebuit să intre cu prospețime și lucididate, nu au transmis nimic”, a declarat Emil Săndoi.

”Când câștigi, uimți de toate emoțiile”

Săndoi a trăit la intensitate maximă finalul partidei, dar spune că atunci când câștigi uiți de toate aceste trăiri.

”Nu e ușor cu astfel de faze, analize VAR, goluri anulate, e o încărcătură fantastică. Dar mai greu e după meci când nu îți iese rezultatul. Când câștigi, mai uiți de toate emoțiile astea. E un cosnum mare de fiecare dată, dar când consumul e cu folos, este o mulțumire. Când nu e cu folos, simți că se dărâmă totul. Poate am avut și noroc, deși eu nu sunt norocos de felul meu”, a completat Săndoi.

Publicat: 21 10. 2024, 22:43
Actualizat: 21 10. 2024, 22:44