Explicație halucinantă de la Camera VAR pentru care nu s-a dat ofsaid la faza care o poate retrograda pe Dinamo! De ce nu s-au trasat liniile la penalty-ul Petrolului

Meciul dintre Dinamo și Petrolul a fost decis de un penalty pe care Horațiu Feșnic l-a dictat în minutul 90+3. „Câinii”, care conducea cu 1-0, s-au văzut egalați după ce Gicu Grozav a fructificat lovitura de pedeapsă.

Numai că, faza care a decis rezultatul final nu a putut fi analizată obiectiv pentru că liniile care stabileau dacă Alexandru Musi era în ofsaid nu au fost concludente.

Dinamo a avut șansa de a lua toate cele 3 puncte din întâlnirea cu Petrolul Ploiești, în runda a doua a play-out-ului. „Câinii” au condus încă din minutul 39, grație reușite lui Gabriel Moura, doar că totul s-a ruinat în minutul 90+3, când Horațiu Feșnic a dictat lovitură de la 11 metri pentru „lupii galbeni”.

Cele 7 minute pe care arbitrii din Camera VAR și le-au alocat pentru a vedea dacă Alexandru Musi era într-o poziție neregulamentară, în momentul în care a fost faultat de Costin Amzar, nu au fost suficiente. Pentru că Radu Naum a dezvăluit în direct la Digi Sport, la „Fotbal Club”, emisiunea pe care o moderează, că liniile nu erau concludente pentru a se decide dacă atacantul Petrolului era în ofsaid când a fotbalistul lui Dinamo a comis fault.

Fără a putea să ia în calcul poziția afară din joc, Horațiu Feșnic a judecat doar faultul asupra lui Musi. Motiv pentru care a arătat punctul cu var în minutul 90+3 și a privat-o pe gruparea din Ștefan cel Mare de cele 3 puncte care pot fi definitorii în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

În urma acestei remize, Dinamo rămâne tot pe loc retrogradabil. Elevii lui Kopic ocupă poziția a 15-a, cu 16 puncte după înjumătățire. Următorul joc pentru „câini” va fi cu Oțelul Galați, pe 8 aprilie, de la 20:30, Live Video Online pe ProSport.

Echipele de start la Dinamo – Petrolul 1-1

Dinamo (3-4-3): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic

Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin

Absenți: –

Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul (4-2-3-1): Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Grozav, Seto, Hanca, Ișfan – Berisha, Jair

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso

Absent: Doua (accidentat)

Antrenor: Florin Stângă

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistenți: Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj Napoca)

Arbitru VAR: Radu Petrescu. Asistent VAR: Radu Ghinguleac (ambii din București)

Publicat: 01 04. 2024, 23:26
Actualizat: 01 04. 2024, 23:31