Farul Constanța – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-1, în etapa a 11-a din Superliga | Constantin Budescu, din nou asul din mâneca lui Gheorghe Hagi!

Bucurie a fotbalistilor constanteni dupa un gol marcat cu Andrei Viorel Artean,Ionut Justinian Larie si Louis Munteanu in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 30 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 13 poze

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a jucat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga și s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-1.

Farul Constanța a deschis scorul încă din minutul 6, când Ionuț Larie a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui henț în careu al lui Ninaj.

La ultima fază a primei reprize, Marius Ștefănescu a restabilit egalitatea, în minutul 45+2, cu un șut puternic cu piciorul drept din colțul careului de 16 metri, sub vinclu.

În partea secundă a jocului, Constantin Budescu a primit foarte bine de la Kiki în colțul careului mic și a șutat din prima direct în poarta lui Sepsi.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța urcă pe locul 5 în clasamentul din Superliga, cu 15 puncte. De cealaltă parte, Sepsi rămâne pe locul 9, cu 12 puncte.

FINAL: Farul Constanța – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-1

Min. 90+5: Final de meci la Ovidiu!

Min. 79: Mută și Sepsi: ies Ninaj și Alimi, intră Kecskes și Rondon.

Min. 77: Triplă schimbare la Farul: ies Mazilu, Grameni și Munteanu, intră Grigoryan, Vînă, respectiv Rivaldinho.

Min. 73: Munteanu înscrie și el, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 68: schimbare la Farul: iese Kiki, intră Boli.

Min. 64: Dublă schimbare la Sepsi: ies Damașcan și Safranko, intră Debeljuh, respectiv Varga.

Min. 62: Schimbare la Sepsi: iese Matei, intră Aganovic.

Min. 55: GOOOL FARUL! Budescu se răzbună după golul anulat și, după o centrare foarte bună a lui Kiki, trimite din prima, din colțul careului mic, direct în poarta lui Sepsi!

Min. 52: Budescu înscrie, însă fanionul se ridică și golul este anulat.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+3: Pauză la Ovidiu!

Min. 45+2: GOOOL SEPSI! Marius Ștefănescu restabilește egalitatea la ultima fază a primei reprize cu un șut puternic cu dreptul din colțul careului de 16 metri sub vinclu.

Min. 36: Schimbare forțată la Farul: iese Nedelcu, intră Mihai Popescu. Dragoș Nedelcu a resimțit o problemă la picior, după o pasă, și a fost scos de pe teren pe targă.

Min. 6: GOOOL FARUL! Ionuț Larie îl învinge pe Roland Niczuly și deschide scorul la Ovidiu!

Min. 5: Penalty pentru Farul! Ninaj comite un henț în careu și vede cartonașul galben.

Min. 1: A început partida!

Info: Oteliță s-a accidentat la încălzire și în locul său a fost introdus Oroian.

Echipele de start:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, M. Popescu, Rivaldinho, N. Popescu, Vînă, Andronache, Boli, Grigoryan, Sali, Dussaut
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi: Niczuly – Oteliță, Bălașa, Ninaj, Florin Ștefan – Ion Gheorghe, Alimi, Matei – Ștefănescu, Safranko, Damașcan
Rezerve: Moldovan – Kecskes, Oroian, Kallaku, Francisco Junior, Aganovic, Varga, Debeljuh, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi – teren principal (Ovidiu)
Arbitru: Radu Petrescu, A1: Radu Adrian Ghinguleac, A2: Mircea Mihail Grigoriu