Fază controversată în FCSB – Universitatea Craiova: Basilio Ndong a intervenit haotic, dar VAR-ul l-a salvat de la eliminare. Cum a analizat arbitrul Adrian Cojocaru

Decizie controversată de arbitraj luată de Adrian Cojocaru în timpul meciului dintre FCSB și Universitatea Craiova. Centralul a anulat cartonașul roșu arătat lui Basilio Ndong, fundașul oltenilor, după ce a intervenit haotic la David Miculescu.

Adrian Cojocaru a anulat cartonașul roșu arătat lui Basilio Ndong în FCSB – Universitatea Craiova

Ovidiu Hațegan a fost responsabil de arbitrajul video în cadru meciului dintre FCSB și Universitatea Craiova, iar acesta i-a transmis centralului că Miculescu se afla în offside când a primit pasa.

Adrian Cojocaru a decis să anuleze cartonașul roșu în cele din urmă, jocul fiind reluat cu lovitură liberă indirectă pentru olteni.

Malcom Edjouma a spart gheața în FCSB – Universitatea Craiova

Mijlocașul francez a reușit din nou o prestație excelentă în tricoul roș-albaștrilor. Malcom Edjouma a deschis scorul încă din minutul 1 cu o execuție de atacant.

După o paradă a portarului Popescu, acesta a ridicat piciorul și a marcat acrobatic în poarta Universității Craiova. De când a început să marcheze pe bandă rulantă, Malcom Edjouma nu a mai fost „întrerupt” de niciun coechipier: a înscris golul din meciul câștigat cu 1-0 în fața lui CFR Cluj, apoi a semnat ambele reușite din victoria cu 2-1 obținută în fața lui FC Voluntari.

Cu toate că golul a venit în primul minut de joc, FCSB a mai avut, anterior o ocazie uriașă de a deschiode scorul. După 15 secunde, David Miculescu a scăpat singur cu portarul, iar Popescu a scos in extremis șutul fotbalistului transferat de la UTA.

Publicat: 19 02. 2023, 21:33
Actualizat: 19 02. 2023, 22:56