FCSB a scăpat de emoții înaintea derby-ului cu CFR Cluj după ultima decizie luată de Comisia de Disciplină din cadrul FRF.
Lucian Burchel, șeful Școlii de Antrenori din cadrul Federației Române de Fotbal, a cerut ca situația lui Mihai Pintilii de la FCSB să ajungă pe masa Comisiei de Disciplină, însă cazul antrenorului a fost amânat pentru a treia oară.
Deși cazul a ajuns pe masa Comisiei de Disciplină din cadrul FRF a ajuns pe 18 ianuarie, acesta a fost amânat până pe 23, iar apoi pe 30 ianuarie. Nici după meciul pierdut de FCSB cu Farul Constanța nu s-a luat o decizie în ceea ce îl privește pe Mihai Pintilii.
Comisia de Disciplină a decis să judece cazul lui Mihai Pintilii pe 6 februarie 2023, la o zi după meciul pe care FCSB urmează să îl joace împotriva rivalei CFR Cluj. Astfel, antrenorul pus de Gigi Becali să o conducă pe FCSB alături de Leo Strizu va afla dacă o să primească o suspendare din partea Comisiei de Disciplină după meciul de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.
Ilie Poenaru, Marius Croitoru și Andrei Prepeliță, antrenori care s-au aflat în aceeași situație ca Mihai Pintili, au fost suspendați 4 etape.
Lucian Burchel, șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, a dezvăluit ce se întâmplă cu antrenorii care au făcut școala în Republica Moldova.
„Ei pot activa cu acel carnet în Moldova. Dar pentru a putea activa în România cu acel document, el trebuie recunoscut și echivalat ca orice diplomă care se obține de către un cetățean străin care vine la noi în țară. Iar în momentul de față, CNFPA nu poate echivala acel document și să dea dreptul deținătorului să lucreze oficial în România ca antrenor”, a mai spus Lucian Burchel.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER