FCSB, victorie la limită într-un amical cu o echipă de Liga 2! Cristi Ganea a bifat primele minute în tricoul roș-albastru

Fotbalistii stelisti la startul meciului de fotbal dintre FCSB si Universitatea Craiova, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din Bucuresti, sambata 2 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

FCSB a învins-o pe divizionara secundă CSM Alexandria cu scorul de 2-1, în dimineața de zilei de sâmbătă, într-un meci amical disputat la Baza Sportivă FCSB.

FCSB a învins-o pe divizionara secundă CSM Alexandria cu scorul de 2-1 într-un meci amical

Cu mai mulți fotbaliști indisponibili din pricina convocărilor la loturile naționale, în frunte cu vedetele Florinel Coman și Darius Olaru, antrenorul Elias Charalambous a mizat pe o formulă experimentală, în care și-au făcut loc mai mulți jucători care au evoluat mai puțin în acest sezon, dar și alții precum Adrian Șut, Damjan Djokovic sau Tavi Popescu.

FCSB s-a impus la limită, cu scorul de 2-1, grație golurilor semnate de Djokovic și Tavi Popescu în prima repriză. Alexandria a ripsotat în cel de-al doilea mitan prin Petre Simon, însă nu a putut reveni în joc.

În această partidă amicală, Cristi Ganea a bifat primele minute în tricoul roș-albastru, în vreme ce Ionuț Panțîru, fotbalist al cărui viitor este în continuare incert din cauza accidentărilor, a fost titular. Panțîru n-a mai jucat într-un meci oficial de pe 30 aprilie 2021!

FCSB a câștigat, scor 2-1, partida amicală disputată împotriva celor de la CSM Alexandria. Jocul a avut loc sâmbătă, începând cu ora 11:00, în Baza Sportivă FCSB.
Pentru roș-albaștri au înscris Damjan Djokovic (32) și Octavian Popescu (38), în timp ce pentru oaspeți a punctat Petre Simon (69)”, a anunțat FCSB, pe Facebook.

Cum a arătat FCSB la meciul cu CSM Alexandria:

Primul „11”: Udrea – Crețu, Ngezana, Haruț, Panțîru – Șut, Djokovic, Lixandru – Toma, Băluță, Oct. Popescu
Au mai jucat: Vlad, Ganea, Dawa, Ciobanu, Necșulescu, Colibășanu, Pandele și Ilie.

Debut la FCSB pentru Ganea! Ce a declarat fundașul la sosirea în România

Ultima achiziție a celor de la FCSB, Cristi Ganea, a debutat în amicalul cu CSM Alexandria. La sosirea în țară, în urmă cu câteva zile, fundașul recunoștea că are o afinitate pentru formația roș-albastră încă din copilărie.

„Da, am văzut declarațiile dânsului. Mă bucură acest lucru. Mă cunoaște, am jucat contra FCSB-ului de atâtea ori și cred că am lăsat o urmă în fotbal.
(n.r. – Reziști la critici?) Nu am nicio problemă. Accept criticile, fie rele, fie bune. Eu sunt un băiat care nu dă interviuri, nu-i place să iasă în evidență. Încerc să învăț din critici.

(n.r. – Cum a decurs discuția cu Gigi Becali?) Bine. Eu nu m-am întâlnit cu dânsul, am vorbit doar la telefon. Mi-a spus că mă dorește foarte mult la echipă, că-și dorea acest transfer mai de mult. Acest lucru m-a făcut să fac pasul acesta.

(n.r. – Țineai cu FCSB în copilărie?) Aș putea spune că da. Am eu ceva cu FCSB-ul de mic, dar nu vreau să mă laud. Pur și simplu sunt bucuros că sunt aici”, a declarat Cristi Ganea.

Publicat: 09 09. 2023, 14:02
Actualizat: 09 09. 2023, 14:05