Fotbalistul care a trimis-o pe Dinamo pe loc direct retrogradabil a dezvăluit cheia succesului: „De asta nu renunț”

Arpad Sebastian Mailat după un gol marcat în meciul de fotbal dintre FC Botoșani și Dinamo București, contând pentru Superliga Superbet Play-Out, desfășurat pe Stadionul Municipal din Botoșani, marți 23 aprilie 2024. © FOTO: Ionuț TABULTOC/SPORT PICTURES

FC Botoșani a reușit să se impună în fața celor de la Dinamo București, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, într-un meci presărat cu foarte multe evenimente importante.

Sebastian Mailat, fotbalistul care a marcat al doilea gol al moldovenilor, în minutul 90+1, a vorbit despre evoluția echipei și a dezvăluit care este cheia succesului și cum poate scăpa FC Botoșani de la retrogradare.

FC Botoșani a reușit să se impună în fața celor de la Dinamo București, scor 2-1, pe teren propriu. Sebastian Mailat a fost decisiv pentru echipa antrenată de Bogdan Andone și a reușit să marcheze golul victoriei, în minutul 90+1. La finalul partidei, fotbalistul în vârstă de 26 de ani a dezvăluit că este fanul echipei Real Madrid și că din acest motiv nu renunță niciodată la luptă.

„Mă bucur mult că am reușit să marchez din nou și să obținem cele trei puncte. Le mulțumesc și suporterilor că au fost alături de noi. S-a simțit acest lucru. Nu e niciun secret. Știu cât de mult muncesc și cât de mult îmi doresc să salvez echipa de la retrogradare. E multă muncă și dăruire. Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut.

Sunt și fan Real Madrid, deci nu renunț. Este foarte greu. Urmează greul pentru că stăm la mâna noastră. Vom merge la Petrolul și vom da tot ce avem.”, a declarat Sebastian Mailat, imediat după meciul cu Dinamo București.

FC Botoșani a reușit să deschidă rapid scorul în meciul cu Dinamo, prin autogolul lui Moura. Bucureștenii au reușit să reducă din diferență pe final de primă repriză, când Selmani l-a lobat pe Ducan. Cu un om în minus o întreagă repriză, după ce Hakim Abdallah a fost eliminat pentru o intrare tare la Romario Benzar, Dinamo nu a reușit să reziste până la final și a încasat golul care a trimis-o pe loc direct retrogradabil în minutul 90+1.

Publicat: 23 04. 2024, 23:44
Actualizat: 24 04. 2024, 16:00