Gestul umilitor și urât pe care Cristi Ganea l-a făcut spre Gică Hagi, pe teren, în timp ce camerele TV filmau totul! S-a petrecut la doar câteva zile după ce „Regele” spunea că unii jucători și-au pierdut respectul

Gestul umilitor si urat pe care Cristi Ganea l-a facut spre Gica Hagi, pe teren, in timp ce camerele TV filmau totul! S-a petrecut la doar cateva zile dupa ce „Regele” spunea ca unii jucatori si-au pierdut respectul
Vezi galeria foto - 11 poze

În minutul 75 al partidei CFR Cluj – Farul Constanța, la scorul de 4-1 pentru gazde, Cristi Ganea (31 de ani) a făcut un gest regretabil spre Gică Hagi, iar totul a fost surprins și de camerele de filmat.

Ganea a fost înlocuit de managerul oaspeților cu mult mai tânărul Iustin Doicaru, în vârstă de doar 17 ani. În cele din urmă, CFR Cluj a mai înscris o dată și s-a impus cu un nemilos 5-1.

L-a evitat complet! Cristi Ganea s-a ferit de Gică Hagi și nici măcar nu l-a privit în ochi, după ce a fost schimbat în partida CFR Cluj – Farul Constanța. Totul a fost surprins pe camere

Sâmbătă, 18 mai, Cristi Ganea a început din postura de titular partida CFR Cluj – Farul Constanța, din ultima etapă a play-out-ului. Ganea a reușit să înscrie singurul gol al „marinarilor”, însă scorul indicat de tabelă la final a fost clar în favoarea gazdelor. CFR Cluj a învins-o pe Farul Constanța cu 5-1 și și-a asigurat poziția a 2-a în clasament.

Revenind la Ganea, fundașul lateral a fost schimbat de Gică Hagi în minutul 75 al partidei, când în teren a fost trimis mult mai tânărul Iustin Doicaru. Cristi Ganea a fost vizibil deranjat, iar în timp ce a părăsit terenul a ținut capul în pământ și a dat mâna cu Alex Mățel, care e membru al staff-ului tehnic la Farul. În întâmpinarea lui Ganea a ieșit ulterior și Gică Hagi, însă fotbalistul l-a evitat total pe „Rege”. Ganea a evitat atât contactul vizual, cât și pe cel fizic, pe cât posibil. El s-a dat la o parte din calea lui Hagi și l-a ocolit cu greu, după care s-a îndreptat către banca de rezerve.

Reacția lui Cristi Ganea pare șocantă, având în vedere că Gică Hagi l-a transferat la Farul și i-a acordat o nouă șansă, după experiența total ratată de la FCSB. În prima jumătate a sezonului, fundașul a evoluat în 8 partide pentru roș-albaștri. Gigi Becali i-a reziliat contractul, după ce în prealabil l-a distrus în direct, la TV.

În schimb, după revenirea la Farul Constanța, Cristi Ganea a jucat 15 partide, în care a marcat două goluri și a oferit două pase decisive.

I-a pierdut Gică Hagi din mână pe fotbaliștii pe care i-a crescut?

Interesant este că gestul lui Cristi Ganea a venit la doar câteva zile distanță după o declarație surprinzătoare a lui Gică Hagi. În urmă cu o săptămână, după partida Farul Constanța – Universitatea Craiova 3-3, în care „marinarii” au condus cu 3-0 până în minutul 75, „Regele” spunea că anumiți jucători pe care i-a ajutat în carieră au ajuns să nu îl mai asculte:

Nu se poate așa ceva. Noi aveam nevoie de puncte, am jucat bine până al un moment dat, apoi am pierdut punctele. Azi a fost cireașa de pe tort. Parcă revăd aceleași meciuri. Cei care au intrat nu au adus nimic. Nu mai putem face greșelile pe care le-am făcut în ultimele 20 de minute. Am fost statici. Asta le-am zis și lor. Doare mult, dar asta e. A fost frumos la Farul, s-a plătit bine. Eu i-am adus sus și acum nu mă mai înțeleg cu ei”, Gică Hagi, după Farul Constanța – Universitatea Craiova 3-3.

Publicat: 19 05. 2024, 16:10
Actualizat: 19 05. 2024, 16:10