Ghinion pentru Florin Tănase: căpitanul FCSB a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid!

FCSB o întâlnește pe Universitatea Cluj în cadrul primei etape a SuperLigi României.

Într-un meci desfășurat pe Arena Națională, acolo unde aproximativ 20.000 de suporteri au asistat, roș-albaștrii au fost cei care au controlat partida.

„Șepcile roșii” au avut un gol anulat cu ajutorul arbitrajului video, însă nici FCSB nu a scăpat, reușita lui Florin Tănase fiind și ea anulată pe motiv de ofsaid.

Roș-albaștri puteau primi gol în minutul 24. În acel moment Dragoș Tescan a executat o lovitură liberă iar mingea a intrat în poartă, după o deviere a lui Alex Chipciu. Totuși, arbitru a consultat VAR-ul și a anulat golul, pe motiv de henț.

În minutul 34 a fost moment în care și celor de la FCSB li s-a anulat un gol, de data această pe motiv de ofsaid. Florinel Coman a trimis o centrare excelentă în careu, din lovitură liberă, până la căpitanul Florin Tănase, care a introdus balonul în poarta apărată de Gorcea.

Din păcate pentru golgheterul ultimelor două sezoane Superligii, arbitrul tușier, Vladimir Urzică, a dictat ofsaid, iar scorul a rămas 0-0.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Haruț, Șerban – Olaru, Edjouma, Tănase – Cordea, Coman, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Șut, Stoica, Lixandru, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Musi, Mamut
Antrenor: Toni Petrea

U Cluj: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Remacle, Romario Pires, Filip – Tescan, Bălan, Chipciu
Rezerve: Brănescu, Baravykas, Pițian, Bic, Haită, Moraru, Hofman, Hlistei, Ely Fernandes
Antrenor: Erik Lincar

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Antonie Andrei

Publicat: 17 07. 2022, 22:27
Actualizat: 17 07. 2022, 22:45