Gică Hagi, furios pe regizorul transmisiei de la partida Farul – Sepsi 2-1: „Nu s-au dat reluări la televizor, e inadmisibil!”. De unde a plecat nemulțumirea „Regelui”: „Înseamnă că învăț și eu fotbal la 58 de ani”

Gică Hagi s-a afișat din nou furios la conferința de presă, după Farul – Sepsi 2-1, iar în vizorul „Regelui” a intrat inclusiv regizorul transmisiei. Managerul echipei constănțene s-a declarat nemulțumit de faptul că la televizor nu au fost date reluări cu una dintre fazele controversate ale partidei de la Ovidiu.

Gică Hagi contestă din nou arbitrajul! „Regele”, furios inclusiv pe regizorul transmisiei de la partida Farul – Sepsi 2-1

Sâmbătă, în runda cu numărul 11 din Superliga, Farul Constanța a învins-o la limită pe Sepsi OSK Sf. Gheorghe, scor 2-1. A fost al doilea succes la rând obținut de constănțeni, care au revenit în zona pozițiilor de play-off, pe locul 5.

La flash-interviu, Gică Hagi a vorbit despre cum și-a motivat jucătorii la pauza meciului, când scorul era 1-1, și în general s-a declarat mulțumit de felul în care s-a încheiat confruntarea.

Însă, la conferința de presă, managerul Farului a răbufnit și a contestat din nou arbitrajul. Gică Hagi ar fi dorit acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru Farul, la capătul unui presupus fault comis de Bălașa asupra lui Rivaldinho. Duelul dintre cei doi a avut loc în minutul 86, iar Gică Hagi l-a contestat inclusiv pe regizorul transmisiei, pentru că nu ar fi oferit reluări cu faza controversată:

„Putea fi 3-1 sau 4-1 dacă se mai dădeau și reluări la televizor. Nici reluări nu se mai dau la televizor.

Dacă la Riva nu e penalty, înseamnă că învăț și eu fotbal la 58 de ani. Că el a provocat? Asta e calitatea unui atacant. Ce vină are atacantul că fundașul îi ia în brațe? Și arbitrul în fața lui și nu dă nimic. Am înțeles că nu a fost nicio reluarea dată. Cartonașe galbene din prima repriză, la noi faulturi, la Budescu nimic. Nu, nu, a lăsat jocul să meargă, dar nu revii în minutul 84 și să dai? Nu, doar pentru doi! Cu toate astea, am câștigat, sunt mulțumit.

Dacă e penalty, dă-l. Nu poți trece peste faza aia așa ușor. E inadmisibil! Și de ce nu se dă la televizor? Am înțeles că nu s-au dat reluări”, a tunat Gică Hagi, la conferința de presă de după Farul – Sepsi 2-1.

„S-a văzut foarte clar”

Managerul Farului Constanța și-a continuat discursul de nemulțumire la adresa arbitrajului și a spus că echipa sa a fost dezavantajată:

„Hai să ne uităm la ea, să vedem (n.r. – la fază). Era în direcția mea, arbitrul, tot. S-a văzut foarte clar cum fundașul, îl prinde, se întoarce și fundașul nu îl lasă.

Dacă ăla nu e penalty, atunci ce să mai… la 58 de ani învăț fotbal. După aia era să-mi dea cartonaș, că de ce mai zic. Dacă văd, nu am voie să zic? Galben la Budescu în minutul 88? Nu revii și îi dai fault ăluia care a faultat? Dar jucătorilor noștri le-a dat”, a mai declarat Gică Hagi.

Publicat: 01 10. 2023, 10:17