Gigi Becali ar refuza și 16.000.000 de euro pentru transferul fotbalistului FCSB, iar el a debutat în națională! „Impresionant, tare ca o stâncă”

SURSĂ FOTO Sportpictures

Fotbalistul pentru care Gigi Becali ar fi dispus să refuze și o ofertă de 16 milioane de euro a debutat la echipa națională. Acesta a fost titular într-o partidă importantă și a reușit să-i surprindă pe fani.

La finalul partidei, suporterii au tras concluzia despre fundașul central de la FCSB și sunt de părere că este un adevărat câștig pentru echipă.

Siyabonga Ngezana a debutat la echipa națională

Siyabonga Ngezana, fundașul central în vârstă de 26 de ani al celor de la FCSB, a debutat în naționala Africii de Sud într-un mare fel. Fotbalistul pe care Gigi Becali a declarat că nu l-ar vinde nici măcar pentru 16 milioane de euro a fost titular într-o partidă oficială, din preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal și a reușit să facă o figură foarte frumoasă.

După ce a ratat prezența la prima reprezentativă a Africii de Sud la meciurile amicale din luna martie, din cauza faptului că își pierduse actele, Siyabonga Ngezana a primit o nouă șansă și a reușit să profite de ea. Fundașul central de la FCSB a jucat 90 de minute în deplasarea din Nigeria, unde Africa de Sud a remizat, scor 1-1. Oaspeții au marcat primii, dar rivalii au reușit să restabilească egalitatea chiar după pauză, iar până la final nu s-a mai marcat niciun gol.

Fundașul care a reușit să-l cucerească pe Gigi Becali a avut o prestație sigură, în minutul 56 primind cartonașul galben din cauza unor faulturi repetate.

Fanii Africii de Sud, încântați de prestația lui Siyabonga Ngezana

Chiar dacă a fost abia la primul meci oficial pentru naționala Africii de Sud, Siyabonga Ngezana nu s-a lăsat copleșit de emoții și a reușit să aibă o prestație consistentă. Astfel, cei mai mulți dintre fani au lăudat debutul fundașului de la campioana României.

„Îmbunătățire grozavă cu Ngezi”, „Foarte impresionant, a fost solid ca o stângă”, „A fost impresionant”, au scris suporterii pe rețelele de socializare.

Totodată, au existat și fani care i-au reproșat că s-a poziționat greșit la golul marcat de Nigeria, chiar dacă reluările demonstrează că Dele-Bashiru l-a păcălit pe Nvala.

Presa din Africa de Sud este de părere că această convocare îl poate ajuta pe fotbalistul lui Gigi Becali să prindă un transfer de top, la o echipă din vestul Europei. În ultimele luni s-a vorbit de mai multe ori despre interesul francezilor de la Lorient, care erau dispuși să ofere cinci milioane de euro în schimbul fundașului central. Gigi Becali nu a fost de acord cu această sumă și a ales să nu-l cedeze pe Siyabonga Ngezana în Franța.

Publicat: 08 06. 2024, 12:04