Gigi Becali i-a luat pe toți jucătorii săi la rând, iar pe unul dintre „clienții” vechi l-a atacat din nou, după FCSB – Oțelul 0-2! „Ce căuta acolo? Făcea pe interesantul că e foarte atent”

SURSA FOTO: MEDIAFAX
Vezi galeria foto - 5 poze

Înfuriat fiind de rezultatul înregistrat în partida FCSB – Oțelul Galați 0-2, din etapa 3 a Superligii, Gigi Becali a intrat în direct, la TV, și i-a luat pe toți jucătorii săi la rând.

Experimentatul Vlad Chiricheș a fost cel mai criticat, urmat de nou-venitul Marius Ștefănescu, dar și fundașii laterali Nana Antwi și David Kiki. Însă, miliardarul din Pipera nu l-a uitat nici pe unul dintre „clienții” săi vechi atunci când vine vorba de critici.

Andrei Vlad nu a scăpat de furia lui Gigi Becali. Portarul, criticat și el după FCSB – Oțelul 0-2

Vineri seară, 26 iulie 2024, FCSB a primit vizita Oțelului Galați în Ghencea, în etapa 3 din Superliga, iar confruntarea s-a încheiat cu o înfrângere supărătoare pentru gruaparea roș-albastră, scor 0-2.

Trupa antrenată de Elias Charalambous a odihnit mai mulți titulari în vederea returului cu Maccabi Tel-Aviv de miercuri, însă chiar și așa, în debutul jocului de pe Stadionul Steaua a reușit să domine. A venit apoi un gol al oaspeților în minutul 44, marcat de Cisotti, care le-a tăiat din elan roș-albaștrilor. În repriza secundă, chiar dacă a introdus mai mulți titulari pe teren, antrenorul Charalambous nu a mai izbutit să le pună la fel de multe probleme adversarilor și, în cele din urmă, Oțelul a mai lovit o dată. Zivulic a înscris în minutul 59 și a stabilit scorul final al confruntării, 2-0 pentru gălățeni.

Imediat după meci, Gigi Becali a intrat în direct, la TV, și l-a făcut praf pe Vlad Chiricheș. Experimentatul fundaș a fost indicat ca fiind principalul responsabil din spatele înfrângerii, însă patronul FCSB nu s-a oprit doar la el. Gigi Becali l-a distrus și pe Marius Ștefănescu, pentru care în această vară a plătit o sumă impresionantă de bani: 1.300.000 de euro. De asemenea, fundașii laterali Nana Antwi și David Kiki au fost ironizați și ei de Gigi Becali, iar în final, de furia patronului nu a scăpat nici Andrei Vlad.

Portarul în vârstă de 25 de ani i-a fost preferat lui Ștefan Târnovanu, care a fost odihnit de Charalambous și restul staff-ului pentru partida cu Maccabi Tel-Aviv. Gigi Becali a fost deranjat de decizia staff-ului tehnic, iar după meci l-a criticat pe Vlad pentru unul dintre golurile încasate:

Mi-au zis că să stea Târnovanu. Dar ce, mă, portarul are nevoie de odihnă? Are dreptate Duckadam, ce căuta Vlad acolo, la șapte metri de gol? El făcea pe interesantul că e foarte atent”, a declarat Gigi Becali la DigiSport.

Cu ce a comis-o Vlad

Faza la care a făcut trimitere Gigi Becali este chiar cea care a dus la deschiderea scorului din Ghencea. În minutul 44, Chiricheș a respins slab o minge înspre propria poartă, iar Cisotti a scăpat într-o poziție foarte bună. Andrei Vlad era ieșit din poartă la acea fază, s-a repliat ușor, însă nu a avut o poziție optimă și nu a putut para execuția italianului de la Oțelul.

Helmut Duckadam a remarcat eroarea lui Andrei Vlad și, în timp ce Gigi Becali îl ataca pe portar, fosta legendă a Stelei a confirmat:

Nu mai știa unde e”, a spus Duckadam, susținând că Andrei Vlad și-a pierdut reperele la acțiunea care a dus la golul marcat de Cisotti.

Publicat: 27 07. 2024, 12:06
Actualizat: 27 07. 2024, 12:07