Gigi Becali nu iartă așa ceva! „Îl termini psihic”

This browser does not support the video element.

Patronul de la FCSB, Gigi Becali, este convins că unul dintre fotbaliștii pe care și-i dorește la echipă va fi terminat psihic dacă va mai avea parte de astfel de tratamente.

Dorit la FCSB, Louis Munteanu a avut poarte de un tratament ciudat din partea lui Dan Petrescu, acesta schimbându-l în secundele de prelungire ale meciului cu Petrolul, deși apelase la el la pauză.

Cine este fotbalistul despre care Gigi Becali spune că va fi terminat psihic

Atacantul Louis Munteanu a fost transferat de CFR Cluj la sfârșitul lunii iulie, fiind dorit insistent și de Gigi Becali. A fost integralist doar de patru ori, iar în etapa a 13-a a primit o lovitură dură.

Trimis în teren la pauza meciului din deplasare cu Petrolul, încheiat 0-0, atacantul a fost înlocuit în minutul 90+4 cu Andrei Artean. Gigi Becali și-a spus punctul de vedere cu privire la această situație.

„Păi, bă, Louis Munteanu… După Bîrligea, că Bîrligea e mai complet, aleargă mai mult, e mai luptător, mai cutare. Dar după Bîrligea e al doilea în România. Eu dacă sunt în locul lui Lucescu… Bîrligea și Louis Munteanu. Ăștia sunt atacanții pe care îi iau eu la echipa națională. Dar nu sunt selecționer.

(n.r. – despre faza cu schimbarea, cu Dan Petrescu) Păi asta m-a întrebat și fata, mă, (n.r. – un alt reporter) tu dormi îmbrăcat? Păi nu se face așa ceva… Băi, eu am făcut și eu multe. Dar ca să batjocoresc un jucător, nu fac.

Adică, bă, că mai sunt două minute și de scot, să râd de tine, nu fac… Și ăla e fotbalist, n-ai cum să… Îl termini psihic. Ăla e fotbalist, Munteanu e fotbalist ce să mai… Dar așa îi trebuie. Dacă era la mine…!”, a declarat Gigi Becali, luni, la Palat.

Motivul pentru care Dan Petrescu l-a înlocuit pe Louis Munteanu

În momentul în care a fost înlocuit, Louis Munteanu a ieșit șocat de pe teren, nevenindu-i să creadă ce i se întâmplă. El a refuzat să-l salute pe Dan Petrescu, iar când a ajuns la banca de rezerve s-a așezat nervos pe scaun, fără să dea mâna cu nimeni.

La finalul partidei, tehnicianul a declarat că l-a înlocuit pe Louis Munteanu deoarece acesta a primit cartonaș galben în minutul 76 și, fiind al patrulea avertisment în acest sezon, va lipsi la meciul din etapa a 14-a, când CFR Cluj va primi replica lui Sepsi. Meciul are loc pe 25 octombrie, de la ora 21:00.

„Da, s-a supărat, e normal să te superi, e încă tânăr, l-am văzut puțin că șchioapătă și am crezut că e accidentat.

Nimic altceva, eu îl înțeleg că e supărat, dar data viitoare ar trebui să fie mai atent. N-am avut nicio problemă, n-am ce să zic mai mult.

O să vorbesc cu el mai multe când ne potolim. El e un băiat excelent, s-a antrenat, a jucat, el voia să joace de la început”, a reacționat tehnicianul.

Publicat: 21 10. 2024, 19:00