Gigi Becali, să pregătești banii pentru transferul brazilianului Luis Phelipe! Sud-americanul a distrus-o pe CFR Cluj la golurile lui Poli Iași, dar ardelenii au revenit senzațional, într-o repriză cu 5 reușite | VIDEO

Figueiredo Luis Phelipe De Souza în meciul de fotbal dintre POLI IAȘI si SC OȚELUL GALAȚI contând pentru SuperLiga Superbet, desfașurat pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iași, vineri 03 noiembrie 2023. © FOTO: Tudi/SPORT PICTURES

Partida dintre Poli Iași și CFR Cluj a oferit o primă repriză senzațională cu cinci goluri, iar remarcatul a fost Luis Phelipe.

Meciul dintre Poli Iași și CFR Cluj s-a disputat sâmbătă seara, pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou, în cadrul etapei cu numărul 16 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, după golurile marcate de către Harrison (min. 11 și min. 62) și Katanec (min. 22), respectiv Avounou (min. 27), Ajeti (min. 39) și Otele (min. 44).

În minutul 11 al acestei întâlniri, Harrison a deschis scorul din pasa lui Ispas, iar în minutul 22 Luis Phelipe a făcut golul lui Kanatec.

După cinci minute, Avounou a redus din diferență, iar Ajeti a restabilit egalitatea în minutul 39.

În minutul 44, Otele și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a stabilit rezultatul primei reprize, scor 3-2 pentru CFR Cluj.

• Vezi AICI VIDEO cu golurile marcate în Poli Iași – CFR Cluj!

Luis Phelipe, extrema stânga braziliană în vârstă de 22 de ani de la Poli Iași, a atras atenția în prima repriză a întâlnirii cu CFR Cluj.

„E bomba campionatului!”, spunea Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, în vară, despre Luis Phelipe. „Are și antrenor bun la Iași, are forță. Stai să mai vedem, mi-a plăcut. Manevrează și cu stângul și cu dreptul”, spunea acesta.

Cotat la 350 de mii de euro de către Transfermarkt, Luis Phelipe a jucat 15 meciuri pentru Poli Iași în acest sezon din Superliga și a reșit să înscrie trei goluri.

Brazilianul a ajuns în România în vara acestui an, după ce a evoluat la academia lui RB Salzburg, în Austria, și a jucat la echipe din Brazilia, dar și la FC Lugano, în Elveția.

Publicat: 11 11. 2023, 19:44
Actualizat: 11 11. 2023, 20:44