Gloria Buzău întoarce Iașiul în Copou și dă lovitura prin dubla lui Matos. Moldovenii au ratat un penalty la 1-0

• Publicat:

Poli Iași a irosit o șansă uriașă de a bifa a doua victorie consecutivă în startul sezonului, în fața nou-promovatei Gloria Buzău.

Moldovenii lui Tony da Silva au avut în mână meciul din Copou cu Gloria, au condus, au ratat un penalty la 1-0, dar au fost întorși de dubla lui Ricardo Matos, Buzăul impunându-se nesperat cu 2-1 (1-1).

Penalty-ul ratat de Alin Roman, momentul psihologic al jocului

Prima repriză a fost destul de ștearsă, fără ocazii clare, iar Iașiul, cu un Tailson extrem de palid la mijloc, a rulat în gol. În ciuda evoluției slabe, Poli a reușit totuși să deschidă scorul în urma unei faze fixe, în minutul 29.

Decarul Alin Roman a centrat în careu dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, Samayoa s-a interpus pe direcția balonului și l-a derutat pe portarul Greab, acesta din urmă nu a reușit să intervenă iar balonul s-a oprit în plasă. Golul a fost validat după o analiză de aproape zece minute în camera VAR.

Tot după o analiză VAR de câteva minute, Iașiul a primit un penalty în minutul 45+1, după un fault în careu comis de Akhmatov asupra lui Todoroski. Alin Roman a tras însă slab și a ratat șansa de a rezolva meciul încă de la pauză. Greab a plonjat în dreapta și a respins, acesta fiind și momentul decisiv al jocului.

Buzăul a dat lovitura prin dubla lui Ricardo Matos

În loc să intre cu un avantaj liniștitor la cabine, Poli Iași s-a văzut egalată în al 12-lea minut de prelungiri, portughezul Ricardo Matos înscriind cu o foarfecă spectaculoasă, din opt metri, la primul șut la poartă al Buzăului.

Foarte șters comparativ cu evoluția din meciul cu Botoșani, brazilianul Tailson a fost înlocuit la pauză cu Vali Gheorghe, dar nici fosta extremă a FCSB-ului nu a adus plusul de care Iașiul avea nevoie. Poli a fost la fel de palidă pe fază ofensivă, iar la prima ezitare în defensivă a fost taxată din nou, de același Matos.

Portughezul adus de la Belenenses a adus Buzăul în avantaj în minutul 52, cu reluare simplă din trei metri. Tescan a șutat destul de slab la poartă, din unghi, portarul Ailenei a respins greșit în față, după ce balonul i-a sărit din gazon, stoperii Iașiului au dormit, iar Matos a profitat și a reluat în plasă printre picioarele portarului.

Poli s-a prăbușit și după această lovitură și nu a mai avut forța de a înscrie măcar golul egalării. Și nici nu avea cu cine, din moment ce Tony a forțat egalarea pe final cu stoperul Samayoa, atacantul Gheorghiță fiind ținut, inexplicabil, pe bancă. Inexplicabilă, de altfel, și decizia de a-l scoate pe final din teren pe Alin Roman, un jucător cu pasă decisivă.

Serie infernală pentru Poli Iași

Buzăul profită de evoluția palidă a Iașiului și câștigă nesperat în Copou, cu 2-1, obținând primul succes de la revenirea în elită. De cealaltă parte, ieșenii au pierdut puncte importante în fața a 4.000 de spectatori, după ce au avut șansa de a închide meciul chiar înainte de pauză, când au ratat un penalty la 1-0. Poli rămâne după trei etape doar cu punctele strânse în runda anterioară, în fața Botoșaniului și are în față o serie de foc cu Farul, Dinamo, FCSB, Rapid, Hermannstadt și Craiova, din care va trebui să obțină puncte dacă nu vrea să aibă soarta din sezonul trecut.

În etapa următoare, a 4-a, Buzăul va juca tot în deplasare, cu Dinamo, în timp ce Poli se va deplasa la malul mării, pentru duelul cu Farul.

Alin Roman i-a dedicat golul lui Marchioni, internat în spital

Tony da Silva a surprins cu două schimbări în primul 11 față de meciul trecut. Portarul Ionuț Ailenei i-a luat locul spaniolului Jesus Fernandez, iar la mijloc Cătălin Itu l-a înlocuit în echipa de start pe argentinianul Julian Marchioni. Potrivit oficialilor ieșeni, portarul spaniol a fost scos din lot din cauza unei răceli puternice, în timp ce Marchioni a fost internat în spital, după ce a suferit un ulcer perforat. Marchioni a fost internat chiar și în secția ATI, însă este în stare stabilă.

Ieșenii nu l-au uitat pe colgul lor aflat în spital, iar Alin Roman i-a dedicat golul lui Marchioni, arătând la cameră tricoul cu numărul 24 al argentinianului imediat după golul marcat în minutul 29.

Are o experiență de peste 20 de ani în presa sportivă, în care activează din anul 1999. Este corespondent ProSport la Iași din anul 2004, iar în decursul anilor a mai colaborat cu Agenția de Știri NewsIn, ziarele Libertatea și România Liberă și Radio Sport Total FM. Pe plan local, ... citește mai mult