Ioan Ovidiu Sabău a dezvăluit ce au greșit fotbaliștii săi. Discurs echilibrat, după U Cluj – Universitatea Craiova 1-1

Ovidiu Ioan Sabau reacționează in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Universitatea Cluj, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Superbet Arena-Giulesti din Bucuresti, luni 16 septembrie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul lui „U” Cluj, a dezvăluit unde au greșit jucătorii săi în meciul cu Universitatea Craiova, scor 1-1, din a 10-a etapă a Superligii.

Tehnicianul „șepcilor roșii” nu a stat prea mult pe gânduri și a tras o concluzie clară cu privire la jocul echipei sale.

„U” Cluj a remizat cu Universitatea Craiova, scor 1-1, în a 10-a etapă de campionat. Neluțu Sabău, antrenorul liderului din Superliga, și-a certat jucătorii pentru prestația slabă din a doua repriză.

„Moțul” le-a reproșat greșelile făcute și faptul că au scăzut intensitatea cu care au jucat până în acel moment.

„Am făcut o primă repriză bună, am jucat în viteză, mai ales în flancul drept. Am jucat repede, am schimbat direcția de atac, i-am pus în dificultate atunci când am jucat repede.

Am avut situații să facem și 2-0. A doua repriză n-am mai ținut de minge, mișcare foarte puțină a jucătorilor, am făcut greșeli, am scăzut intensitatea.

E posibil. Aveau nevoie să fie acolo, să îi impulsionez, să vină sus, Mitriță intră foarte bine pe 1-2-uri, finalizează foarte bine.

Mă bucur foarte mult că le-am dat speranțe fanilor noștri, că am convins prin felul nostru de a ne comporta.

Jucători care știu să sufere, așteptările sunt firești și normale. Vreau să simtă și ei presiunea, trebuie să ne pregătim foarte bine, să mergem la Iași, să facem un joc bun și să venim cu punct sau puncte”, a declarat Sabău.

Am început meciul, foarte, foarte bine. Am avut multe ocazii, prima repriză a fost foarte bună, a doua repriză ne-am retras, am luat gol dintr-o deviere.

Da, e o presiune pozitivă. Suntem jucători cu experiență, ne dorim să câștigăm cât mai multe meciuri. Da, avem tot ce ne trebuie, avem condiții. Sperăm să ne menținem acolo sus”, a declarat Gabriel Simion.

Publicat: 23 09. 2024, 00:51
Actualizat: 23 09. 2024, 00:52