L-a scos Gigi Becali din echipă la pauză? Cum explică Elias Charalambous schimbarea fotbalistului care a comis eroarea de la golul de 0-1 din FCSB – Oțelul

L-a scos Gigi Becali din echipă la pauză? Cum explică Elias Charalambous schimbarea fotbalistului care a comis eroarea de la golul de 0-1 din FCSB - Oțelul

„L-a scos Gigi Becali din echipă la pauză?”, este întrebarea care s-a născut după ce prima modificare efectuată de cei de la FCSB în meciul cu Oțelul de pe Arena Națională, pierdut de echipa roș-albastră cu scorul de 2-0 în cadrul etapei cu numărul 18 din acest sezon de Superliga, l-a vizat exact pe jucătorul care a greșit decisiv la primul gol marcat de moldoveni.

Este vorba despre Mihai Lixandru, tânărul mijlocaș defensiv care, ca în ultima perioadă, a fost folosit și la această partidă în centrul liniei defensive și care a părut foarte afectat de acea eroare când s-a prezentat la flash-interviul de la finalul jocului.

„L-a scos Gigi Becali din echipă la pauză pe Mihai Lixandru?”. Cum a răspuns Elias Charalambous după FCSB – Oțelul 0-2

În mod inevitabil, Elias Charalambous a fost întrebat în legătură cu acest subiect la finalul meciului, de asemenea la flash-interviu, și a susținut că a decis să îl înlocuiască pe Lixandru pentru că acesta avea deja un cartonaș galben și, întrucât a decis ca în partea secundă a jocului să urce foarte mult linia defensivă în căutarea egalării, jucătorul său ar fi fost foarte expus să încaseze al doilea avertisment și, în consecință, să fie eliminat.

„Am încercat, am fost îngrijorat în privința lui Lixandru, pentru că avea cartonaș galben. Voiam să jucăm mai sus și ar fi rămas în poziție 1 contra 1. Am vrut să schimbăm lucruri. Din nefericire, nu am reușit să facem asta după pauză. De mâine vom vedea ce trebuie să facem”, a spus Elias Charalambous, printre altele, la finalul meciului FCSB – Oțelul 0-2.

Anterior discursului tehnicianului cipriot, Mihai Lixandru a vorbit despre acest joc și a părut foarte afectat de eroarea comisă, după cum s-a notat deja în acest articol.

Este un moment dificil pentru mine, nu știu câte ore de somn voi prinde, dar trebuie să fiu puternic. Ne pare rău pentru suporteri, dar noi suntem foarte uniți, avem un grup foarte puternic, poate ăsta este atuul nostru în acest an”, a spus el.

Publicat: 04 12. 2023, 00:41