Dinamo supraviețuiește în Superliga, dar nu scoateți perfuziile! Cum am trăit în format liveblog chinul “câinilor” la Miercurea Ciuc pentru un 0-0 eficient după o prestație jenantă! EXCLUSIV VIDEO & FOTO

ProSport ți-a prezentat în timp real toate informațiile legate de Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București, returul barajului pentru Superliga! În format liveblog, ai fost permanent conectat de la primele ore și până la finele meciului cu lupta „câinilor” pentru supraviețuire și cea a ciucanilor pentru promovare.

Jurnaliștii Cătălin Mureșanu, realizatorul emisiunii Exclusiv Dinamo, și Mihai Pop (foto & video) au oferit de la Miercurea Ciuc toate informațiile și imaginile exclusive, iar cronica livetext a partidei și formatul liveblog au fost realizate de jurnalistul Gabriel Berceanu.

Liveblog baraj Dinamo. 0-0 la Miercurea Ciuc și „câinii” rămân în Superliga!

FINAL. După 2-0 pe Arena Națională, echipa lui Kopic a suferit mult, mai ales în repriza a doua, la Miercurea Ciuc. Dar a rezistat unei serii curajoase de ocazii mari pentru Csikszereda. Remiza cinică și lipsită de strălucire păstrează Dinamo în Superliga. Deși băieții lui Ilyeș au dominat la posesie, șuturi pe poartă, cornere și șanse reale de gol, n-au avut luciditatea necesară la finalizare.

Minutul 88. Ultimele modificări la oaspeți, intră Gregorio pentru Politic și Bordușanu pentru Abdallah, baricada dinamovistă trage obloanele!

Minutul 83. Schimbare la Dinamo, intră Ricardo Grigore pentru Amzăr.

Minutul 81. Cartonaș galben pentru Babati. Dinamo a absorbit presiunea gazdelor, s-a închis bine și, după ce a trecut peste ocaziile mari ale adversarului, gestionează cu mai mult calm finalul de meci.

Minutul 78. Dublă schimbare pentru Csikszereda, Gheralia pentru Szondi și Jelena pentru Nagy.

Minutul 75. Iese Milanov și intră Costin la Dinamo.

Minutul 73. Pe un contraatac, Abdallah își face mingea spre interior, din flancul stâng al atacului dinamovist, dar șutul său este previzibil, slab și reținut ușor de portarul celor de la Csikszereda.

Minutul 67. Cartonaș galben Dinamo, este avertizat Ahmed Bani

Minutul 59. Csuros trage violent de la mare distanță, Golubovic boxeaxă stângaci, în față, dar nu e nimeni să puncteze pe mingea a doua pentru Csikszereda. Din cornerul rezultat, voleu direct din executarea loviturii de la colț, respinge iar Golubovic în corner!

Asediu impresionant al ciucanilor! Dinamo scapă cu greu

Minutul 55. Gal-Andrezly trage pe jos, din unghi, la colțul scurt, foarte aproape de stâlpul drept al porții dinamoviste. Deja retragerea oaspeților pare de neînțeles, dacă nu e vorba de o cădere fizică sau o prăbușire mentală sub seria de ocazii ale băieților lui Ilyeș.

Minutul 52. Șut foarte bun, tare și plasat al lui Anderson Ceara, dar respinge spectaculos peste poartă Golubovic și e corner pentru ciucani. Csikszereda începe să preseze tot mai evident și să forțeze deschiderea scorului.

Minutul 47. A doua mare ocazie mare pentru Csikszereda! Babati, găsit singur în careu de o centrare din flancul stâng, cu poarta goală în față și la doar doi metri de gol, ratează execuția! Ce-i drept, pasa lui Makrai a fost tare și puțin în spate.

S-a reluat meciul, Kopic îl scoate pe Pavicic, avertizat cu galben în prima repriză, și îl introduce pe Dani Iglesias. Dinamo trece la un sistem 4-1-4-1 prin această modificare.

Remiză albă după 45 de minute, câinii „suferă” dar rezistă

PAUZĂ. Fotbal puțin, miză mare și evenimente pe lângă desfășurarea partidei care au acoperit ceea ce ar fi trebuit să ofere spectacol. Ciucanii au făcut o repriză relativ bună, dar au lipsit ocaziile reale până în prelungiri.

Minutul 45+3. Ocazie mare pentru Csikszereda, trage Babati pe lângă poartă din ocazie de unu la unu cu portarul Golubovic! Cea mai mare șansă de gol a primei reprize!

Minutul 45+1. Șut foarte slab, din poziție centrală, aproximativ 15 metri de poartă, al lui Pavicic. Nemarcat, a trimis pe lângă poartă.

Minutul 43. A doua schimbare la gazde din cauza problemelor medicale. Intră Pinter în locul lui Vereș. Vor fi minimum 6 minute de prelungiri pentru prima repriză.

Suporterii dinamoviști au strigat „România, România”, iar reacția gazdelor din cealaltă tribună a fost una exemplară. Cei de la Csikszereda s-au ridicat în picioare și au început să aplaude! La partidă este prezent și Laszlo Dioszegi, conducătorul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe:

Minutul 29. Pavicic vede și el cartonașul galben, primul încasat de dinamoviști, după ce croatul l-a călcat pe Babati.

Minutul 27. Partida s-a reluat după două minute, dar nu prea avem fotbal pe teren. Jebari, unul dintre cei mai periculoși jucători de la gazde, are probleme musculare și e schimbat. Intră la Csikszereda acum Anderson Ceara, un brazilian crescut de Santos.

Jocul oprit după ce un fan dinamovist s-a prăbușit din tribună!

Un suporter din galeria dinamovistă a căzut din sectorul de tribună alocat oaspeților. Cei de pe banca lui Dinamo au văzut ce s-a întâmplat și au început să gesticuleze disperați, arbitrul Horațiu Feșnic a întrerupt meciul! Ambulanța a sosit imediat și l-a dus pe suporter la spital. VIDEO exclusiv ProSport cu momentele de panică pe stadion:

Minutul 13. Șut senzațional al lui Jebari, de la mare distanță, mingea intră în poartă, dar Feșnic fluieră ofsaid în construcția fazei, la Makrai!

Minutul 6. Căpitanul gazdelor, Kelemen, vede cartonașul galben după un fault la Politic. În vreme ce Horațiu Feșnic îl elimină pe unul din membrii staff-ului Csikszereda, cartonaș roșu după proteste în urma avertismentului văzut de Kelemen!

Start în Csikzereda Miercurea Ciuc – Dinamo București!

Fluier de start! După 2-0 în tur și la cum a arătat meciul de pe Arena Națională, dinamoviștii ar trebui să aibă o misiune relativ ușoară în Harghita. În primul 11 revine fundașul central Patriche, purtător de banderolă, suspendat la prima confruntare când a fost înlocuit în formula de start de Ricardo Grigore.

CSIKSZEREDA: Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csürös, Apro – Vereş, Szondi – Babati, Jebari, Gál-Andrezly – Makrai

Rezerve: Karácsony, Gergely, Balogh, Vita, Ronai, Pinter, Gheralia, Anderson, Bloj, Jelena

DINAMO: Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Milanov, Gnahore, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic

Rezerve: Railean, C. Costin, R. Grigore, D. Iglesias, Bordușanu, N. Roșu, Ilic, Edgar Ie, Gregorio

În tribune, simbolurile Ținutului Secuiesc și drapelul Ungariei sunt la loc de cinste pe zona gazdelor:

Cei 125 de suporteri dinamoviști și-au ocupat sectorul alocat în stadionul de 4.000 de locuri al celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc:

Ora 19:30. Au sosit primele autocare cu fani dinamoviști

Primele trei autocare cu suporteri dinamoviști veniți de la București au parcat lângă arena din Miercurea Ciuc, mulți alți fani sunt deja în preajma stadionului. Sunt grupuri de susținători din orașe ale Ardealului, dar vor ajunge organizați și fani ai „câinilor” care au plecat din Hamburg (Germania), acolo unde echipa de handbal masculin a jucat în week-end pentru Final Four-ul European League:

Ora 19:00. Andrei Nicolescu și Eugen Voicu au sosit la stadion

Conducătorii lui Dinamo, Eugen Voicu și Andrei Nicolescu, au ajuns la stadionul Municipal din Miercurea Ciuc. Primul dintre ei a „asortat” la sacou și șapcă un fular de suporter:

În vreme ce Andrei Nicolescu a preferat o ținută 100% „civilă”:

La „inspectarea” gazonului, cei mai mulți dintre jucătorii dinamoviști au părut concentrați, cu căștile în urechi și muzica dată probabil la maximum, precum Moura și Politic:

În tur, Politic a fost autorul celor două goluri ale victoriei cu 2-0 în fața celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc:

Ora 18:30. Echipa de start pentru Dinamo și sosirea „câinilor”

Dinamo București va începe partida de la Miercurea Ciuc în formula: Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Milanov, Gnahore, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic

Antrenor: Zelkjo Kopic

Iată și imagini video cu sosirea la stadionul Municipal a delegației dinamoviste:

Jucătorii lui Zeljko Kopic primiți de o atmosferă aparent liniștită pentru meciul cu miză uriașă:

Ora 18:00. Primele imagini de la stadion!

Primele imagini de la stadionul Municipal din Miercurea Ciuc unde se va disputa Csikszereda – Dinamo, returul barajului pentru Superliga!

În ciuda ploii mărunte, gazonul harghitenilor se prezintă în condiții excelente și foarte probabil se va menține așa cel puțin până la 20:00, ora de start a partidei retur din baraj!

Aproximativ 125 de fani ai lui Dinamo vor avea acces pe stadion, potrivit procentului alocat oaspeților, asta pentru că este de doar 4.000 de locuri capacitatea:
Iată și zona în care miile de alb-roșii vor putea urmări, pe un ecran gigantic pus la dispoziție de conducerea gazdelor (detalii mai jos în liveblog!), meciul decisiv:

Ora 15:00. Surpriză uriașă pregătită de gazde pentru dinamoviști!

Gazdele de la Csikszereda Miercurea Ciuc pregătesc o surpriză uriașă pentru suporterii dinamoviști care vin la meci și nu vor avea acces pe arena harghitenilor. Un ecran gigantic pe care pot urmări partida, în proximitatea stadionului! Directorul sportiv al formației de Liga 2, Eugen Pîrvulescu, a declarat în exclusivitate pentru ProSport:

Ne-am ținut de cuvânt cu tot ce ne-am asumat înainte de meciul tur. Am asigurat și oficialilor și suporterilor adverși tot ce am putut pune la dispoziție conform capacității stadionului nostru. La ideea președintelui nostru, va fi montat un ecran uriaș, de 14 metri, în zona în care se vor strânge dinamoviștii. Ei s-au comportat frumos cu noi la meciul tur și sperăm că totul va fi ok și acum”

Iată, potrivit Peluzei Cătălin Hîldan, zona unde se vor strânge fanii oaspeților fără bilet la meci:

Ora 13:30. Cornel Dinu face avancronica duelului

Fost jucător legendar și ulterior antrenor al lui Dinamo, cu 8 titluri de campion în palmares cucerite în ambele posturi, Cornel Dinu oferă în exclusivitate pentru ProSport o radiografie a duelului capital de astăzi. Ce trebuie să facă alb-roșii în Harghita și prin ce strategie ca să-și asigure supraviețuirea în Superliga?

Ca să-i pui la punct pe cei de la Ciuc trebuie să faci două lucruri. Să asamblezi foarte bine retragerea cu plecarea pe atac, apoi să pasezi și să ții foarte bine mingea. Dar cel mai important este să marchezi. Pentru că Dinamo întâlnește un adversar rău, drăcos, care se va agăța de joc. Convingerea mea este că cei de la Ciuc vor fi foarte duri. Dinamo trebuie să plece de la ideea de a marca și de a câștiga și returul. Asta este cel mai important!”

Sold-out cu 125 de dinamoviști pe arenă și 10.000 așteptați afară!

Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc va fi arhiplin, s-au vândut toate biletele, dar capacitatea este una extrem de redusă pentru arenă: 4.000 de locuri. Iar pentru fanii lui Dinamo au fost dedicate doar 125 de bilete, minimum impus de regulamente!

Conducerea celor de la Csikszereda a comercializat biletele exclusiv la case, nu și online, pentru a evita ca stadionul să fie acaparat de suporterii oaspeți. Mai mult, la achiziționarea unui bilet, fiecare doritor trebuia să prezinte un act de identitate!

În ciuda acestor inițiative, cumva, Peluza Cătălin Hîldan a anunțat că își propune să aducă 10.000 de oameni la meci, chiar dacă fără acces pe stadion:

10.000 de câini la Miercurea Ciuc, mult mai aproape de centrul țării, nu este deloc ceva nerealizabil, mai ales acum când e nevoie de noi. Vom fi prea mulți, prea puternici pentru ca stadionul să ne poată primi, așa că vom privi meciul din afara lui FĂRĂ BILETE! Tăvălugul a pornit și nimic nu-l mai poate opri”

Echipele probabile și arbitrii delegați

CSIKSZEREDA: Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csürös, Apro – Vereş, Szondi – Babati, Jebari, Gál-Andrezly – Jelena

Rezerve: Karácsony, Gergely, Balogh, Vita, Pinter, Gheralia, Bakos, Bloj, Makrai

Antrenor: Robert Ilyeș

DINAMO: Golubovici – Moura, Patriche, Homawoo, Bordușanu – Milanov, Gnahore, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic

Rezerve: Railean, C. Costin, Velkovski, R. Grigore, D. Iglesias, Amzăr, N. Roșu, Ilic, Al. Irimia, P. Neagu, Gregorio

Meciul va fi arbitrat de Horațiu Feșnic ajutat de asistenții George Neacșu și Alexandru Filip. În cabina VAR va fi Florin Andrei cu Claudiu Marcu în rol de asistent VAR.

Csikszereda a umilit Dinamo în Harghita pe când evolua în Liga 3!

În noiembrie 2018, pe când ciucanii evoluau doar în al treilea eșalon, Dinamo a fost eliminată în Harghita din optimile de finală ale Cupei României, un rezultat care a zguduit istoria „câinilor” și care a intrat în galeria rușinoasă.

Vereș sau Jebari figurează și azi în lotul Csikszereda, iar acum 6 ani învingeau la penalty-uri echipa din Capitală după un meci uluitor: 0-0 la pauză, 2-0 ciucanii, 2-2 la finalul celor 90 de minute, 2-3 și 3-3 în reprizele de prelungiri, 6-5 la penalty-uri pentru harghiteni!

Antrenor la Dinamo era Mircea Rednic iar în partida de pomină au jucat titulari Muțiu, Delorge, D. Ciobotariu, Katsikas, Olteanu, Gomelt, Hanca, I. Șerban, Nistor, Moldoveanu, D. Popa. Au intrat pe parcurs Grozav, Diogo Salomao, Neicuțescu și Ricardo Grigore, singurul supraviețuitor de atunci pentru dinamoviști!

Publicat: 27 05. 2024, 21:30
Actualizat: 27 05. 2024, 22:06