Marea gafă comisă de Sebastian Colțescu la UTA – Rapid 1-1, comentată de fostul ecuson FIFA Marius Avram: „Este una dintre cele mai mari greșeli pe care le-am văzut în ultima vreme”. SPECIAL

Sursa foto: captură Digi Sport
Vezi galeria foto - 6 poze

Finalul partidei UTA – Rapid, scor 1-1 ,a avut parte de un final tensionat. Arbitrul Colțescu a încălcat regulile simple de arbitraj, adică protocolul VAR, anulând un gol după ce s-a reluat partida de la centru.

Conform regulamentului dacă se reia partida de la centru nu se mai poate valida reușita unui jucător chiar dacă aceasta s-a realizat neregulamentar.

Marius Avram comntează marea eroare a lui Sebastian Colțescu: „Este una din cele mai mari greșeli”

În minutul 89, arădenii au înscris prin Omondi, dar golul a fost anulat după două minute pentru fault în atac, după consultarea VAR. Arbitrul Sebastian Colțescu.

Fostul ecuson FIFA, Marius Avram, crede că este o mare eroare de arbitraj.

„Este una din cele mai mari greșeli pe care șe-am văzut în ultima vreme. Indiferent dacă îi mergea sau nu casca lui Coltescu, el nu avea voie să revină asupra deciziei după reluarea jocului, conform legii 5 din Legile Jocului.

Mladenovici, auzind chemarea de la VAR, trebuia să intervină înainte că jocul să fie reluat, nu după. Colțescu nu trebuia să fluiere reluarea jocului fără da aștepte validarea golului de la VAR.

Faultul este interpretabil, pot accepta și păreri că este, deși la ce am văzut la EURO 2024 părerea mea este că golul trebuia validat”, a declarat Marius Avram pentru ProSport.

UTA a avut probleme înainte de start

UTA Arad a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Rapid, într-un meci din prima etapă a Superligii.

Gazdele au avut probleme încă dinainte de a se auzi primul fluier al lui Sebastian Colțescu. Mircea Rednic a realizat la încălzire că Imoh Ezekiel, fotbalist care încasase cartonașul roșu în meciul cu Dinamo, ultimu al sezonului. Arădenii și-au dat seama de marea gafă și a devenit titular Andrei Dumiter.

Publicat: 13 07. 2024, 21:58
Actualizat: 13 07. 2024, 22:18